Theresa May Maidenhead körzetben szerzett mandátumot, győzelmi beszédében arról beszélt, pártja stabilitást hoz - nem pedig saját sikeréről. Fotó: EPA / Will Olivier |
A konzervatív párti brit miniszterelnök szerint Nagy-Britannia a kilépést követően is erős és egységes ország maradna. Ezt a kijelentését meglehetősen nehéz komolyan venni azok után, hogy Skócia többször jelezte már, hogy függetlenedne a kilépést követően, Észak-Írországban pedig felmerült az igény arra, hogy esetleg Írországgal együtt maradnának. Az Egyesült Királyság a jelenlegi állás szerint 2019. március 29-én, brit idő szerint 23 órakor - közép-európai idő szerint aznap éjfélkor - lép ki az Európai Unióból, mintegy 46 évi tagság után.
Hamarosan üt a britek órája – mi lesz a Brexittel? >>>
Theresa May csütörtökön, egy évvel a brit kilépés előtt országjáró körútra indult, érintve egyetlen nap alatt az Egyesült Királyság mind a négy nemzetét, Angliát, Skóciát, Walest és Észak-Írországot. Maynek továbbra is meggyőződése, hogy sikerül olyan alkut kötniük az EU-val, amely vám- és súrlódásmentes kereskedelmi forgalmat tesz lehetővé, és így a brit gazdaság megőrizheti uniós piacait. May elődje, Tony Blair szerint ugyanakkor még mindig van lehetőség a Brexit-folyamat leállítására. Blair megerősítette azt a többször hangoztatott nézetét, hogy amint véglegessé válik a kilépés feltételrendszere, azt népszavazásra kellene bocsátani, különösen akkor, ha a brit parlament e feltételrendszert elveti.
A Brexitről korábban már rengeteget írtunk, cikkeinket itt olvashatod a Privátbankár.hu-n. >>>