A két és fél év alatt elkészült beruházás része a Csepel-szigeten épített Budapesti Központi Szennyvíztisztító Telep - kivitelezője a Csepel 2005 FH Konzorcium - a három átemelő telep bővítése - kivitelező az Alterra Kft. -, valamint a Strabag kivitelezésében épített budai Duna-parti főgyűjtőcsatorna. A Budapesten naponta keletkező 600 ezer köbméter szennyvízből eddig 350 ezer köbméter folyt tisztítatlanul a Dunába.
A csatornák által továbbított szennyvíz a teljes mennyiség 95 százalékát teszi ki, a maradék a "szippantott" szennyvíz. Továbbra is tisztítatlanul éri el a Dunát 15 csatorna bevezetésen keresztül a termálfürdők medencéinek vize, illetve a csapadékvíz.
Kóthay László vízügyi szakállamtitkár elmondta, hogy a 428,7 millió eurós beruházás 65 százalékát az Európai Unió finanszírozta, a magyar állam része 20 százalék, míg a fővárosra 15 százalék jutott.
A hét kérdése: Véleménye szerint mennyi lenne az ideális nyugdíjkorhatár Magyarországon? Szavazzon! |
A központi szennyvíztisztító telep próbaüzemi működése 2009 augusztusában kezdődött és egy évig tart. Az első félévben stabilizálódott a szennyvíz telep biológiája - mondta Tóthné Nick Dorottya, a főváros Közmű ügyosztályának vezetője. A második félévben - tehát az egyéves próbaüzemi időszakból még hátralévő hónapokban - történik a hatóság által rögzített paraméterek igazolása.
Tiszai ciánszennyezés: van-e esélyünk győzni a perben?
1000 milliárd forint jut szennyvízelvezetésre
MTI