Az Európai Bizottság azzal kereste meg a tagállamok kormányait, hogy támogatnák-e azt a tervet, amely szerint Magyarország kihagyásával folytatnák a 15 százalékos globális minimális társasági adókulcs bevezetésére irányuló uniós törekvéseket.
Négy uniós pénzügyminisztérium tisztviselő beszéltek arról a Politicónak, hogy a Bizottság tisztviselői telefonon puhatolóznak náluk, hogy felmérjék, mennyire lennének hajlandóak egy úgynevezett megerősített együttműködési megállapodásra, amellyel így megkerülnék Budapest vétóját a kezdeményezéssel szemben.
Az adótörvényjavaslatok csak egyhangú döntéssel juthatnának át a brüsszeli törvényhozási gépezeten, így bármelyik uniós ország blokkolhatja azokat. A megerősített együttműködési megállapodáshoz azonban ez nem kell.
Ilyet lehet? Igen...
A megerősített együttműködés (Az Európai Unióról szóló szerződés 20. cikke és az EU működéséről szóló szerződés III. címe) egy olyan eljárás, amelynek keretében legalább 9 uniós tagállam számára megengedett az, hogy megerősített integrációt vagy együttműködést hozzanak létre az EU-n belül egy konkrét területen, amennyiben megállapítást nyert, hogy az ilyen együttműködés célkitűzései az Unió egésze által észszerű határidőn belül nem érhetők el.
Ez lehetővé teszi számukra azt, hogy eltérő gyorsasággal, illetve más célok irányában haladjanak előre, mint azok a tagállamok, amelyek úgy döntöttek, hogy nem vesznek részt a megerősített együttműködés területein. Az eljárás célja az olyan patthelyzetek kiküszöbölése, amikor a részt venni nem kívánó egy, vagy több tagállam blokkol egy konkrét javaslatot. Az eljárás ugyanakkor nem teszi lehetővé, hogy a Szerződésekben megengedett mértéken túl bővítsék a hatásköröket. Forrás: eur-lex.europa.eu
Az egyik tisztviselő az mondta, hogy amennyiben támogatást kap a Magyarország megkerülésére szolgáló ötlet, akkor az EU végrehajtó testülete akár már a jövő hónapban, a pénzügyminiszterek havi Ecofin-értekezletén előterjeszthetik a megerősített együttműködésre vonatkozó kezdeményezést.
A 15 százalékos globális minimumadó ötletét egy darabig támogatta Magyarország, majd váratlanul bejelentették: a magyar kormány nem támogatja ennek megszavazását. Brüsszelben nem aratott osztatlan sikert a bejelentés: