Tovább hergelik a brit képviselők választóikat
Az eddigi összegnek csaknem a kétszeresére emelték számlakötelezettség nélkül elszámolható kiküldetési napidíjukat a londoni alsóház képviselői, akiknek költségtérítési visszaéléseit alig néhány hete leplezte le a brit sajtó. A leleplezés az utóbbi évtizedek legnagyobb belpolitikai botrányát kavarta Nagy-Britanniában.
A The Daily Telegraph, a legnagyobb brit konzervatív napilap szerint a törvényhozók a költségigénylési üggyel kapcsolatos "közfelháborodást figyelmen kívül hagyva" 4800 fontról 9125 fontra (2,8 millió forintra) emelték azt az éves felső összeghatárt, amelyet hivatalosnak minősített utazásaik költségei után, "bemondásra" visszaigényelhetnek.
A lap szerint a különösebb hírverés nélkül elfogadott új szabályozás szövegében kifejezetten szerepel, hogy ennek az összegnek a felhasználását nem kell számlával igazolni, és a képviselők döntésén múlik, hogy mire költik a pénzt. Ez az ellátmány akkor jár, amikor a képviselők "parlamenti ügyekben" vannak távol hivatalos lakhelyüktől.
Éppen a The Daily Telegraph leplezte le május elején indított, hatalmas felháborodást kavaró riportsorozatában, hogy a brit képviselők gyakran milyen abszurd címeken vettek fel "hivatalos" költségtérítéseket az elmúlt években.
A lap által ismertetett legkirívóbb elszámolások között előfordult kerti medencébe való úszó kacsaház beszerzési költsége, helikopter-leszállóhely kialakítása és várárok-tisztítás ugyanúgy, mint templomi jótékonysági adomány, háborús megemlékezésre készíttetett koszorúk és ajándéknak szánt teddy mackók árának visszaigénylése.
A botrányba belebukott a londoni alsóház elnöke. Egybehangzó elemzői értékelések szerint a felháborodásnak jelentős része volt abban is, hogy a júniusi európai parlamenti választásokon - most első ízben - mandátumokat szerzett a szélsőjobb legnagyobb ereje, a Brit Nemzeti Párt.
A briteknek elegük van Afganisztánból
9000 fontért kelt el Churchill szófája
Tizedeli a brit pubokat a súlyos recesszió
MTI