Csont Csaba közölte: harmadfokú a készültség a Tarnánál, a tarnazsadányi gátőrjáráson, mintegy 12 kilométeren. Elsőfokú készültség van érvényben 298 kilométernyi árvízvédelmi szakaszon - tette hozzá. Arról is beszámolt, hogy a Tisza Tokajnál szerdán 18 órakor tetőzött 719 centiméteres vízállással (az előre jelzett 720 centiméter volt), s továbbra is érvényben van a Zemplénagárd és Sarud közötti szakaszon az elsőfokú készültség.
Az előrejelzések szerint a következő napokban is csapadék várható hó, illetve eső formájában a külföldi vízgyűjtő területeken, ez újabb árhullámok kialakulását eredményezheti. Hozzátette: a cigánd-tiszakarádi árvíztározó be-, illetve leeresztőjénél jelenleg 4,5 méteres víz terheli a falakat, itt egyébként a tiszai védekezés óta folyamatosan 24 órás őrszolgálatot tartanak fenn.
Csont Csaba kitért arra: az elmúlt napon az árvízi és belvízi védekezésben csaknem 130 ember dolgozott 40 gépjárművel. |
A folyamatos szivattyúzás eredményeként csökken a belvízzel elöntött területek nagysága Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, ezért több szakaszon mérsékelték a belvízvédelmi készültséget - tájékoztatta a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője csütörtökön az MTI-t.
Szerda este a Tisza-Szamosközben megszüntették, a Beregben és a Szamos-Krasznaközben pedig elsőfokúra mérsékelték a készültségi szintet - mondta Bodnár Gáspár. A Felsőszabolcs-alsó belvízi öblözetben azonban továbbra is másodfokú riasztás van érvényben.
40 centis hó, -20 fok - a fél világon tombol a tél |
A nyíregyházi vízügyi szervezet vezetőjének tájékoztatása szerint a Felső-Tiszán és mellékfolyóin folytatódott az apadás, de továbbra is elsőfokú árvízvédelmi készültség van érvényben a Tiszán Nagyhalász és Gávavencsellő között, illetve a Kraszna védvonalain; a két folyón összesen 120 kilométer hosszan figyelik a töltések állapotát.
Egyes gátszakaszokon árvízi jelenségek – fakadó víz és talpszivárgás – észlelhetők, ezért a gátak állapotát itt fokozottabban ellenőrzik - közölte az igazgató. A Krasznán több szakaszon a hullámtérből a mederbe dőltek a fák, ezek eltávolításán is folyamatosan dolgoznak a szakemberek. Tájékoztatása szerint a Tisza Tiszafüred-Rakamaz közötti szakaszán továbbra is elsőfokú a védelmi készültség. A folyó 718 centiméterrel tetőzött szerda este 8 órakor, de az apadás nagyon lassú. A reggeli vízállás Tokajnál 712 centiméter volt. A Berettyó teljes szakaszán folytatódik a lassú apadás. A folyó szerda délután 2 órakor tetőzött Szeghalomnál 455 centiméterrel. A térségben továbbra is másodfokú árvízvédelmi készültség van érvényben - tette hozzá. Tovább árad viszont a Hortobágy-Berettyó. A folyón továbbra is elsőfokú készültséget tart fenn az igazgatóság. Borznál reggel 283 centiméter volt a vízállás. A Hortobágy-Berettyó torkolati árvízkapujánál a vízszint-különbség 68 cm, az árvízkapu zárva van - közölte Bara Sándor. A Tikövizig vezetője elmondta azt is, hogy az igazgatóság területén a Tiszai-felső belvízvédelmi szakaszon is védelmi készültséget kellett elrendelni, ezzel hatra növekedett a belvízvédelmi készültségben lévő szakaszok száma. A készültséggel érintett területeken 8.400 hektárt borít belvíz, a 16 üzemelő szivattyútelep naponta 1,7 millió köbméter belvizet emel át a befogadó csatornákba. A védekezésben összesen 175-en vesznek részt a Tikövizig területén - tájékoztatta az MTI-t Bara Sándor. Elsőfokú árvízvédelmi készültséget léptettek életbe a Hortobágy-Berettyón kialakult áradás miatt csütörtökön a Mezőtúr és Túrkeve közötti szakaszon, ezzel újabb 25 kilométerrel nőtt a védekezés által érintett védtöltések hossza - közölte a Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Köti-Kövizig) védelemvezetője az MTI-vel. Lovas Attila vízügyi igazgató tájékoztatása szerint a Köti-Kövizig jelenleg elsőfokú védelmi készültséget 157 kilométer hosszon tart fenn, döntően a Közép-Tiszán Kisköre és Doba, valamint Tiszabura és Fegyvernek között. Másodfokú a védekezés 57 kilométeren a Hármas-Körös mentén Csongrád és a Hortobágy-Berettyó torkolata között. Tájékoztatása szerint a Fehér-Körös vízállása Gyulánál csütörtökön 10 órára visszalépett az elsőfokú árvízvédelmi készültségi szintre, ám a lehullott jelentős mennyiségű csapadék miatt ismét elérheti a másodfokú készültségnek megfelelő értéket.
Bodnár Gáspár beszámolt arról is, hogy az ár- és belvíz elleni védekezésben szerdán 129 vízügyi dolgozó vett részt, a védekezési munkálatok összköltsége a 30 millió forintot is meghaladta. A vízügyi szervezet vezetője hozzátette: az előrejelzések szerint hétvégére további csapadék várható, amely a Felső-Tisza folyóin újabb vízszintemelkedést, illetve a belvízzel elöntött terület növekedését okozhatja.
Lassan, de biztosan apad a Tisza
Lassú apadás kezdődött a Tiszán és a Berettyón a Tiszántúli Környeztvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Tikövizig) területén - közölte az MTI-vel Bara Sándor védelemvezető csütörtökön.
Tokajnál tetőzött a Tisza
A Tisza árhulláma Tokaj térségében szerda este tetőzött 718 centiméteres vízállással. A Közép-Tiszán továbbra is napi 8-18 centiméteres áradás figyelhető meg. A szolnoki szelvényben a vízállás a nap folyamán éri el az elsőfokú árvízvédelmi szintnek megfelelő magasságot (650 centiméter).
A védelemvezető jelezte: az emelkedő vízszintekre tekintettel előreláthatóan elsőfokú készültséget rendelnek el a Tisza jobb és bal partján Szolnok térségében, valamint attól délre is, így a Közép-Tisza teljes szakaszán ez a fokozat lesz érvényben. Ennek alapján 12 és 24 órás őr- és figyelőszolgálatot látnak el. A járhatóság és a biztonságos működés érdekében jelenleg a töltéskoronáknál és a tiszaroffi árvízszint-csökkentő tározónál a hómentesítésen dolgoznak.
A belvíz elleni védekezés során a Tisza magas vízállására tekintettel a Körös-éri torkolati zsilipet lezárták, a szivattyútelepeket üzembe helyezték, és ugyancsak csütörtökön másodfokú belvízvédelmi készültséget rendeltek el. A hó olvadásával megkezdődhetett az elöntött területek nagyságának felmérése. Az első adatok szerint a Közép-Tisza vidékén a víz 2400 hektárt borít, ebből 1200 hektár vetett terület.
Egyelőre apadnak a Körösök
A Körösök a magyarországi szakaszon szinte mindenhol apadnak, ám az erdélyi vízgyűjtőkön lehullott újabb, jelentős mennyiségű csapadék miatt ismét áradásra lehet számítani - közölte a Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság csütörtökön az MTI-vel.
A Fekete-Körös Romániában ismét árad, jelenleg Magyarországon elsőfokú a készültség, a vízállás pénteken ismét elérheti a harmadfokú szintet. Egyelőre tovább apad a Kettős-Körös is, csütörtök reggel Békésnél 725 centimétert mértek, másodfokú készültségi szint mellett. A Hármas-Körös vízállása Gyománál szerda este tetőzött, a folyó Szarvasnál még árad, másodfokú védekezésnél. Tetőzött a vízszint a Sebes-Körös és a Berettyó alsó szakaszain is, ám a vízutánpótlás miatt a mostani másodfokról harmadfokra fogják emelni később a készültségi szintet.
Az igazgatóság működési területén csütörtökön a tíz belvízvédelmi szakaszból már nyolcban rendeltek el másodfokú belvízvédelmi készültséget, estére a további két szakaszon is védekezni fognak. A belvízzel elöntött területek nagysága némileg növekedett, s meghaladja a 15,2 ezer hektárt. A reggeli órákban működő 18 szivattyútelep mellett estére további két helyen rendelik el a vízátemelést.
A térségben az önkormányzatok közül már 12 település folytat belvízvédelmi tevékenységet. Első fokon védekezik például Vésztő, Okány és Szeghalom, másodfokon Mezőberény, Ecsegfalva és Gyula. A legmagasabb készültséget egyelőre csak Dobozon rendelték el.
A Sajó és a Tarna már apad
MTI