Trump a Fehér Házban Barack Obamánál. Fotó: EPA/Michael Reynolds |
Gyakorlatilag két hét múlva hivatalba lép a Trump-adminisztráció és még mindig óriási kérdőjelek vannak a levegőben az új elnök emberei ügyében. A külügyminisztériumban nő az aggodalom, hogy Trump felnőtt gyerekei utazó nagyköveti pozíciókat kaphatnak, zavarossá téve a választóvonalat a Trump család üzleti ügyei és Amerika külpolitikai érdekei között. A figyelmeztető jelek egyre sorjáznak, hiszen Trump lánya beült a japán miniszterelnökkel folytatott találkozóra, miközben Trump egyik fia megvitatta a szír háború kimenetelét Párizsban orosz-párti diplomatákkal és üzletemberekkel. Sőt Trump azt is felvetette, hogy veje, Jared Kushner közvetíthetne Izrael és a palesztinok között.
Súlyos időbeli csúszások
Ennél jóval nagyobb problémának tűnik azonban, hogy a Trump-adminisztráció súlyos elmaradásba került a kormányzat jövendő vezetőinek átvilágításával és az összeférhetetlenségi vizsgálatok lefolytatásával. Ebben a pillanatban egyszerűen nem tudni, hogy január 20-án hányan kezdhetik el a munkát. Trump esetében a helyzetet külön nehezíti, hogy rajta kívül még hat dollármilliárdos kerül be a vezetésbe, márpedig a szenátusi meghallgatás előtt a kiterjedt üzleti portfóliójukat át kell fésülni, hogy kiszűrjenek lehetséges összeférhetetlenségeket. Az Exxon-vezér Tillerson esetében, akit külügyminiszteri pozícióra szán, Trump részéről fel sem merült egy előzetes átvilágítás szükségessége, holott ez alaposan visszaüthet.
Itt nem babra megy a játék, hiszen például Bill Clinton igazságügyi miniszterjelöltje, Zoe Baird minden tekintetben feddhetetlen jelölt volt, csakhogy kiderült, hogy két illegális bevándorlót alkalmazott a háztartásában, s nem fizetett tb-járulékot utánuk. Barack Obamának a korábbi szenátusi többségi vezető, Tom Daschle egészségügyi tárcavezetői jelölését kellett visszavonnia, mivel a demokrata szenátornak 120 ezer dolláros adóhátraléka volt.
A pénzügyminiszter-jelöltnél zavar van az Erőben
Káncz Csaba |
Bár a washingtoni szenátusban republikánus a többség, korántsem olyan nagy, hogy a milliárdos biztosra mehessen. Akár három republikánus szenátor dezertálása elegendő ahhoz, hogy Donald Trump valamelyik miniszterjelöltjének kinevezését megtorpedózzák. Az átalakulás lassúsága nem csak a miniszterek átvilágítására szorítkozik, Trump csapata alig nevezett még meg embereket abból a 4000 pozícióból, amelyeket politikai kinevezettek töltenek be a szövetségi kormányzatban, holott közülük 1100-at a szenátusnak is meg kell hallgatnia. Egy ezt vizsgáló civil szervezet szerint Trump beiktatásának napján már 100, a szenátus által meghallgatott embernek kellene munkába állnia – ehhez képest jó, ha lesz egy tucat.
A miniszteri meghallgatások még meg sem kezdődtek, a pénzügyminiszter-jelölttel máris gondok adódnak. A volt Goldman Sachs-partner, Steven Mnuchin egyelőre nem hajlandó írásban válaszolni egy demokrata szenátor kérdéseire, amelyben törvénytelen kilakoltatásokról érdeklődik egy, a Mnuchin által korábban vezetett pénzintézet részéről. A OneWest Bank ügyében egy éven keresztül vizsgálódott a kaliforniai államügyészség és számos törvénytelenséget tárt föl. Nos, a Trump adminisztráció minden jel szerint egy gyenge, ám annál színesebb rajtot vesz két hét múlva.
Káncz Csaba jegyzete