Jeff Sessions tárcavezető utasítására - és a Szövetségi Nyomozó Iroda intezív nyomozást folytat az ellentmondásosnak tartott alapítvány ügyében.
A szövetségi nyomozók Arkansas állam fővárosában, Little Rockban hallgattak ki tanúkat, ahol 1992-ben történt elnökké választása előtt Bill Clinton kormányzó volt. A nyomozás célja kideríteni, hogy igaz-e a gyanú, miszerint az alapítvány a „fizess, hogy játszhass” elve szerint működött. Vagyis aki adományozott a Clinton Alapítványnak, azt tárt kapuk és politikai előnyök várták a Clinton-házaspár által menedzselt ügyekben, a többi között például Hillary Clinton külügyminisztersége idején a State Departmentben (a külügyminisztériumban).
Csak Trump ügyeiről akarják elterelni a figyelmet?
Hillary Clinton szóvivője, Nick Merrill sarlatánságnak minősítette a nyomozást. Azt állította, hogy Jeff Sessions miniszter így akarná elterelni a figyelmet arról a vizsgálatról, amely azt kívánja feltárni, összejátszottak-e a Trump-kampány munkatársai az oroszokkal a 2016-os elnökválasztási kampány idején Donald Trump győzelme érdekében.
A Washington Post szerint nehezen elképzelhető, hogy az ügyben vádemelés születik. Amerikai médiumok, köztük a New York Times is, az elmúlt években többször foglalkoztak a Clinton Alapítvány pénzügyeivel és tevékenységével.
Oknyomozó riportjában éppen a Times hozta nyilvánosságra elsőként, még 2015-ben, hogy Hillary Clinton külügyminisztersége idején adták el a Roszatom orosz állami energetikai vállalatnak azt az Uranium One nevű kanadai céget, amely birtokolja az amerikai uránkészlet 25 százalékát is. Az ügylet létrejötte után a Roszatom első körben egymillió dollárt adományozott a Clinton Alapítványnak, majd busás honoráriumért hívta meg előadásra Oroszországba Bill Clintont.