Az elnök a kormányülés után, helyi idő szerint szerdán sajtótájékoztatót is tartott a témában, és kijelentette, hogy az intézkedés célja "a belső rend fenntartása és a lakosság alkotmányos jogainak megóvása". A most megfogalmazott rendeletben az ellenőrzési feladatokkal a rendőrséget bízták meg, hozzátéve, hogy szükség esetén a hadsereg támogatását is igénybe vehetik. Boluarte jelezte: az alkotmány reformjára is javaslatot tesz a parlamentnek, hogy állandó jelleggel lehetővé tegyék a katonaság beavatkozását is a határ menti területeken.
Boluarte a migránsokat tette felelőssé az országban megugrott számú bűncselekményért, ami miatt a külföldiekről szóló törvény újrafogalmazását is sürgeti. A válsághelyzetért az államfő elsősorban az ország korábbi (2016-2018 közötti) vezetését - Pedro Pablo Kuczynski elnököt és csapatát - tette felelőssé. Boluarte szerint Kuczynski "szabad beutazást" tett lehetővé a migránsoknak Peru északi részén keresztül.
A 33 milliós Peruban a kormány becslései szerint legkevesebb 800 ezer venezuelai és több százezer máshonnan, "például Haitiből" elmenekült bevándorló él. Boularte bejelentette azt a rendeletet is, amellyel úgy módosítják a migrációs szabályozást, hogy lehetőséget biztosítanak központi regisztrációra minden illegális határátlépő számára. Boularte szerint ez lehetővé teszi az országba korábban lépett külföldiek azonosítását és tartózkodásuk legálissá tételét.
A kormány egy másik rendeletében arra utasította a bevándorlásügyi főfelügyeletet, hogy mentesítse a kiszabott bírságok megfizetése alól azokat a külföldieket, akik törvényesen léptek be az országba, de valamilyen oknál fogva időközben szabálytalanná vált a tartózkodásuk. Azonban az ő esetükben is csak 6 hónapig tűrik el, hogy rendezetlen jogállással az országban tartózkodjanak, és ennek az időszaknak a meghosszabbítására már csak kivételesen lesz mód - jegyezte meg Boluarte.
(MTI)