Görögországnak dobtak ugyan mentőövet, de megmenekülésről egyelőre még nem beszélhetünk. Az EU, IMF, EKB trojka az átfogó segélycsomagok ellenére is aggódik a görög helyzet miatt. „A segítség ellenére is könnyen elképzelhető az is, hogy sajnos kicsúszik a helyzet az irányításunk alól“- mondta Matthias Mors, az EU Trojka missziójának vezetője. Mors a Süddeutsche Zeitungnak ugyanakkor dicsérte is Athént, mivel úgy látja, jók a déli ország esélyei az adósságválság leküzdésére. Mors szerint tévednek, akik azt hiszik, hogy a második segélycsomag mindent megold és csak hagyni kell történni a dolgokat – áll a GlobalFX elemzésében.
Azt mondta, hogy a megtépázott ország talpra állásához „további fájdalmas intézkedésekre“ és komoly kitartásra lesz szükség. Az euró megtartása a cél és ehhez a 2012-es év az elemzők többsége szerint döntő fontosságú lehet. Mors szerint a második félévben már kiderül majd, hogy a görögök jó úton járnak-e, avagy sem. Mors nem nyilatkozott azzal kapcsolatban, hogy pontosan mekkora pénzügyi kockázatot vállaltak az euró-országok a milliárdos segély megítélésével. Hiszen jelen pillanatban senki sem tudja biztosan kijelenteni, hogy Görögország nem válik-e tartós problémává az euróövezeten belül.
Az uniós illetékes szerint ugyanis két dologtól függ, hogy a már átutalt 150 milliárd eurót a görög kormány valaha vissza tudja-e fizetni. Egyrészt a kormánynak végig kell vinnie a tervezett és beígért reformokat. Másrészt a görög lakosságnak el kell fogadnia azt a tényt, hogy középtávon is áldozatokat kell hoznia. A hitelek visszafizetésének érdekében Görögországnak sok éven át több pénzt kellene kigazdálkodnia, mint amennyit elkölt.
Marek Belka lengyel jegybankelnök szerint a krízis leküzdéséhez Görögországban bevezethetnének egy duális devizarendszert. Marek Belka az Financial Times Deutschlandnak azt mondta, hogy korlátozott időre ugyan, de elgondolkodhatnának egy olyan megoldáson is, mely alapján egy belső fizetőeszközt vezetnének be, melyet főként az állami szektor használhatna. Így szóba sem jöhetne az euróövezetből való kilépés. Ilyen esetben a görgök korábbi megtakarításai maradnának euróban és nem veszítenének értékükből. A bérek és juttatások azonban már az új pénznemben kerülnének kifizetésre, az euróhoz képest leértékelt új fizetőeszközben. Ezzel a bújtatott leértékeléssel a Görögországban előállított termékek és szolgáltatások olcsóbbá és ezáltal versenyképesebbé válnának. Ez persze ismételten újabb áldozatokat jelentene a görög népnek.