Donald Trump elnöksége félidejéig jutott, és úgy tűnik, az előzetes aggodalmakat teljesen visszaigazolta: a diplomáciában szokatlan stílusa és kiszámíthatatlan lépései népszerűtlenné tették világszerte, és közben a választók körében mért támogatottsága is visszaesett. Mindemellett az amerikai üzleti szféra is egyre idegesebb, nem beszélve a befektetőkről: a korábbi nagy adócsökkentésnek ugyan örültek a cégek, de a nemzetközi kereskedelemben kárt okozó lépései (nemzetközi szerződések egyoldalú felmondása, vámok, kereskedelmi háború) és egyéb, merőben szokatlan lépések, mint a jegybank elnökének fenyegetése és a váratlan külpolitikai fordulatok már a decemberi tőzsdei zuhanásra is jócskán rátettek egy lapáttal.
Esélytelen volt
Eddig az elnök kongresszus által kivételezett leváltása teljesen esélytelen volt, mivel a republikánusok mind a képviselőházban, mind a szenátusban többségben voltak, és eddig kitartottak elnökük mellett minden kellemetlenség ellenére: úgy gondolhatták, hogy Amerikában nagyon rosszul jön ki egy párt abból, ha elnököt cserél (miközben Európában nem ritka a ciklus közbeni, saját párt által kezdeményezett miniszterelnök csere).
Megindítható
Most azonban a novemberi választások eredményeképp a demokrata többség elfoglalhatja helyét a képviselőházban, és ha úgy döntenek, megindíthatják az elnök elleni eljárást, hisz ahhoz elég az egyszerű többség. Okot nem nehéz találni: van sok botrányos ügy, melyeknek mindegyike sokkal nyomósabb érv, mint ami miatt a korábbi elnök, Bill Clinton ellen indítottak hasonló eljárást.
Igen ám, de ha a képviselőház meg is indítja az eljárást, a továbbra is republikánus többségű szenátus, ahol már 2/3-os többségre van szükség az elnök leváltásához, nem valószínű, hogy ilyen arányban elnöke ellen fordulna. Ez csak akkor lenne valószínűsíthető, ha annyira nyilvánvaló és bizonyított elnöki ballépésre derülne fény, mint Richard Nixon esetében a Watergate botrányban.
Komoly bizonyíték kellene
Egy, a CNBC által megszólaltatott politikai elemző szerint jó esély van rá, hogy a demokraták lépnek, mivel ezzel óhatatlanul komolyabban fókuszba kerülnek azok az ügyek, amelyekkel az elnököt vádolni szokták, és esetleg abban reménykedhetnek, hogy végül a Watergate módjára ezek valamelyike vállalhatatlan lesz. A 2016-os elnökválasztásba való esetleges orosz beavatkozás elhúzódó vizsgálatának például februárban lesz eredménye.
Megbénul a kormány
A legnagyobb problémát az elemző szerint az okozhatja, hogy ha sor kerül az eljárásra, akkor az elnök kénytelen lesz összes energiáját a vádak tisztázására fordítani, így erre az időre lényegében megbénulhat a kormányzás, ahogy ez részben most is történik, miután Trump nem kapta meg a képviselőháztól a mexikói határra tervezett fal építésére kért összeget.