Felháborító lépésre készül Trump - komoly káosz jöhet, ha mindezt megteszi
Egyre több jel mutat arra, hogy Donald Trump egészen felháborító lépésre készül, és ki akarja rúgni a Fed elnökét, Jerome Powellt, mivel nagyon nem tetszik neki a jegybank szerepét betöltő intézmény kamatemelési folyamata. A tanácsadói most abban reménykednek, hogy az elnök lecsillapodik az ünnepek alatt, és nem lépi meg a botrányos kirúgást.
![]() |
Jerome Powell |
Annak ellenére, hogy a Fed elnökének eltávolítása egy katasztrofális lépés lenne a részéről, Trump az elmúlt napokban többször is beszélt róla, ráadásul mostanában nem ez volt az egyetlen lépés, ami ellen hiába tiltakoztak a tanácsadói – elég csak arra gondolni, hogy bejelentette az amerikai csapatok szíriai kivonását, aminek eredményeként egyik legfontosabb minisztere le is mondott.
Mit jelentene az a piacoknak, ha Trump kirúgja Powellt?
A Bloomberg cikke szerint bármilyen arra irányuló kísérlet az elnök részéről, hogy eltávolítsa Powellt, ahhoz vezethetne, hogy a befektetők körében meginogna a bizalom azzal kapcsolatban, hogy mennyire képes a Fed politikai befolyás nélkül működni, ráadásul emellett már egyébként is hetek óta pocsék a hangulat a piacokon, és estek a legfontosabb indexek is.
Az nem teljesen egyértelmű, hogy az elnöknek mennyi jogalapja van arra, hogy kirúgja az elnököt, mivel a Federal Reserve működéséről szóló törvény ugyan úgy fogalmaz, hogy a „kormányzókat (indoklással) eltávolíthatja az elnök”, márpedig ez Powellre is igaz, de a szabályok jogilag kétértelműek a vezető leváltásával kapcsolatban.
Egy biztos, ha Trump tényleg erre készül, az eddig nem látott kihívást állítana a Fed függetlensége elé, különösen, mivel eddig sokan hittek abban, hogy Powell bár az elnök nevezte ki, pozíciója mégis biztonságban van azért, mert ehhez túlságosan nagy a kormányzati tisztelet és tradíció a jegybank szerepét is ellátó intézménnyel szemben. A politika és a monetáris politika e féle elkülönítése pont annak a bizalomnak az építését szolgálja, hogy a Fed a gazdaság hosszú távú céljait nézve fog eljárni.
Donald Trump egyre idegesebb Powell döntései miatt, a nevük elhallgatását kérő források szerint, mivel az elnök ellenzi a Fed kamatemelési ciklusát. Ennek megállítása valóban növelné valamennyivel a gazdasági növekedést, de hosszútávon rosszul sülhetne el, ha mindez felkavarná az egyébként is nyugtalan piacokat.
A befektetők bizalmát már a jegybankok élén történő rutinszerű fejcserék is sokszor megingatja, mivel nem lehetnek biztosak benne, hogy az új vezető mennyire lesz keménykezű az infláció mértékének kontrollálásával például. A Fed esetén ez a bizalmatlanság most még nagyobb lenne, mivel feltételezhető, hogy bárkit is ültet Powell helyére a Trump, igyekezni fog azért, hogy nem jusson a korábbi vezér sorsára.
A medve már megjelent
Az mindenesetre már látszik, hogy rossz a hangulat a piacokon, mivel a részvényindexek 2011 óta nem látott mélypontot értek el, az S&P 500 -7,1 százalékos mínuszban zárta a hetet, és a Nasdaq Composite medvepiacba süllyedt.
Powellt rengeteg kritika érte mostanában, Trump nyíltan is kritizálta a döntéseit, egy interjúban úgy fogalmazott, hogy a Fed elnök „nagyon agresszív, túl agresszív”, és „bolondság lenne tovább emelni az alapkamatot”. Az interjú után két héttel, szerdán a Fed tovább emelte az alapkamatát, erről itt írtunk bővebben is a Privátbankár.hu-n. >>>
Mindeközben részben leállt az amerikai kormányzat
Az amerikai kongresszus addig szerencsétlenkedett, hogy éjféltől leállt a kormányhivatalok egy részének működése. A nem létfontosságú hivatalok dolgozóit átmeneti időre fizetés nélküli szabadságra küldhetik, a létfontosságú intézmények - például a rendfenntartó erők vagy a nemzetbiztonsági szervek - alkalmazottai azonban továbbra is dolgoznak, és munkahelytől függően lesz, aki fizetésért teszi, lesz azonban, aki nem kap javadalmazást.
A falon megy a vita
A törvényhozók a hét első felében megállapodtak ugyan abban, hogy rövid távra biztosítják a kormányzati költségvetést, de ebben az összegben nem szerepeltek az amerikai-mexikói határra építendő fal költségei.
Donald Trump elnök válaszul erre megmakacsolta magát és bejelentette, hogy csakis akkor írja alá a kormányzati költségvetést, ha az tartalmazza a tervezett fal költségeit. Trump ötmilliárd dollárt kért erre a kongresszustól. A demokraták ezt nem fogják megadni az elnöknek, sőt Chuck Schumer, a szenátus demokrata frakciójának vezetője a kongresszusban egészen egyszerűen úgy fogalmazott, hogy Trump soha nem fog erre pénzt kapni.
Bár Trump a hét közepén még úgy fogalmazott, hogy örülni fog, ha a kormányzati leállás hosszú ideig tart, péntekre már meggondolta magát, és hajlott az egyeztetésekre. Republikánus politikusokkal tárgyalt a Fehér Házban, majd Mike Pence alelnök a kongresszus republikánus vezetőivel és külön Chuck Schumerrel is megbeszélést folytatott.
Pénteken délelőtt a képviselőház megszavazta a kormányzati költségvetést, amely magában foglalta a határon építendő fal ötmilliárdos költségét is. Az időközben már a karácsonyi ünnepekre hazautazott szenátorok is visszatértek a fővárosba, de a szenátusi szavazás - amely még pénteken későn este is tartott - eredménytelen lett.
1,5 millió forint jól jönne? Találd meg a legjobb ajánlatot!
Előrébb tudsz lépni 1,5 millió forinttal? Találd meg a tucatnyi ajánlat közül a legjobb hitelt személyi kölcsön kalkulátorunk segítségével! Ha 60 hónapos futamidőre vennél fel 1,5 millió forintot és számít a törlesztőrészlet nagysága, ezek a legkedvezőbb ajánlatok a kalkulációk szerint: a CIB Bank Előrelépő személyi kölcsönével 30 327 forintos havi törlesztőrészlet és 8,17 százalékos THM mellett vehetjük fel a kölcsönt. A Raiffeisen Bank személyi kölcsönét 30 379 forintos törlesztőrészlettel, 8,97 százalékos THM-mel igényelhetjük. 31 945 forint a Budapest Bank Online Prémium személyi kölcsönének törlesztőrészlete 10,50 százalékos THM mellett. Az Erste Most Extra személyi kölcsönt pedig 32 606 forintos törlesztőrészlettel és 12,05 százalékos THM-mel igényelhetjük. További ajánlatok érdekelnek, esetleg nagyobb hitelösszeg? Használd ezt a hitelkalkulátort!
Címlapon
Trump belerúg a német iparba – a magyar gazdaság is megemlegeti

Az amerikai alelnök harcias fellépése Münchenben jó eséllyel csak előjele az ütközőpályára állásnak a transzatlanti partnerek között. A Fehér Ház fenyegetése nagyon rosszkor jön a már amúgy is lassuló euró-övezeti gazdaságnak. Káncz Csaba jegyzete.
- Trump belerúg a német iparba – a magyar gazdaság is megemlegeti
- Ereszt az ingatlanlufi a világ legészakibb fővárosában
- Lassul a magyar munkaerő Ausztriába vándorlása?
- Minden megváltozik: aki nem kezd el tanulni, végleg hátrányba kerül
- Annyira összebalhézott Izrael és Lengyelország, hogy lefújták a V4-csúcsot
- Megvan az első magyar GDPR-bírság – milliós tételt fizethet az ELMŰ
- Ferihegy belép a XXI. századba – eltűnnek az ikonikus táblák
- Végre megszólalt a Huawei alapítója az elmúlt hónapok botrányai kapcsán, és nem fogta vissza magát
- Nem is egy vámháború zajlik, 11 éve nem látott szinten a Mol
További cikkek
-
422 tartósan betöltetlen háziorvosi körzet van az országban
Csak idén már több mint 30 háziorvosi és 8 fogorvosi praxis üresedett meg. Tovább
-
Ereszt az ingatlanlufi a világ legészakibb fővárosában
Izland a maga kis népességével és alapvetően igen nagy jólétével elhíresült arról, hogy 10 éve, a válság idején bankjai összeomlottak. Tovább
-
Minden megváltozik: aki nem kezd el tanulni, végleg hátrányba kerül
Egy frissen közzétett OECD-jelentés szerint sürgősen fejleszteni kell a felnőttképzést Magyarországon. Tovább
-
Annyira összebalhézott Izrael és Lengyelország, hogy lefújták a V4-csúcsot
A lengyel és az izraeli kormány már tavaly összekülönbözött egy holokausztra vonatkozó szóhasználat miatt, most azonban új szintre lépett a konfliktus. Tovább
-
Mostantól így is lehet a helyi adókat fizetni
Bővült a Díjnet szolgáltatása. Tovább
-
Tovább csökkent az államadósság 2018-ban
Az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számított adóssága a GDP 69 százalékát érte el 2018 végén. Tovább
-
Orbán Jeruzsálemben – Netanjahu és Trump háborút akar Iránnal
A V4-ek ma első ízben tartják csúcstalálkozójukat külföldön. Tovább
-
Most derül ki, hogy sokkal magasabb is lehetne a minimálbér
A számok igencsak elszakadtak a hivatalos kötelező legkisebb bérektől, vagyis azok jócskán le vannak maradva. Tovább
-
Már három hónapja keserítik meg Macron mindennapjait
Három hónapja kezdődtek a francia sárgamellényes tüntetések. Tovább
-
Putyin betelefonál? Folytatódott a rejtélyes bombariadó sorozat
Már hónapokkal korábban is voltak hasonló telefonhívások. Tovább
-
Már engedéllyel jönnek a migránsok Európába
Egyre több menedékkérő érkezik legálisan az Európai Unióba. Tovább
-
Mennyi az annyi? Végre megtudjuk, ténylegesen hogy alakultak a magyar fizetések
Több makrogazdasági adat is megjelenik a jövő héten. Tovább
-
Egy ellencsapásra is felkészültek? Észak-Korea atomprogramja tovább pörög
Hiába minden erőfeszítés, úgy tűnik, hogy az észak-koreai atomprogram megállíthatatlanul dübörög tovább. Tovább
-
Legalább két fokozattal javíthatták volna Magyarország minősítését
Ideje volt a magyar gazdaság régóta fennálló tendenciáit, eredményeit figyelembe venni, elfogadni a piac értékítéletét - mondta Varga Mihály pénzügyminiszter. Tovább
-
Igazságos bérek kellenek az EU-ban
Az igazságos béreket, a nők és férfiak bére közötti különbség nullára csökkentését nevezte a legfontosabb céljainak az Európai Bizottság szocialista alelnöke az MSZP budapesti kongresszusán. Tovább
-
Merkel frappánsan visszaszólt
"Egy orosz gázmolekula orosz gázmolekula marad akkor is, ha Ukrajnán keresztül érkezik, és akkor is, ha a Balti-tenger alatt". Tovább
-
Nagy Márton: az S&P felminősítése segíti a jegybank monetáris politikáját
Segíti a Magyar Nemzeti Bank monetáris politikáját, hogy a Standard & Poor's felminősítette Magyarországot az MNB alelnöke szerint. Tovább
-
Még több külföldi munkást engednének be Vargáék
Már tavaly is rettenten megugrott azon külföldiek száma, akik munkavállalási, jövedelemszerzési céllal kértek tartózkodási engedély. Idén még jobban kinyílhatnak az ország kapui előttük. Tovább
-
Börtönbüntetésre ítélhetik Trump volt kampányfőnökét
Robert Mueller, a különleges vizsgálóbizottság vezetője legalább 19 évig tartó börtönbüntetés kiszabását javasolja Paul Manafortra. Tovább
-
Nem akárki ismerte el Magyarország gazdasági teljesítményét
A Standard & Poors felminősítette az ország adósbesorolását, tekintettel elsősorban a tartósan magas gazdasági növekedésre és a külső adósságállomány, egyúttal az államadósság GDP-hez viszonyított arányának csökkenésére. Tovább
Utánajártunk
Privátbankár Árkosár
Hírlevél
Feliratkozáshoz kérjük adja meg e-mail címét:
Exkluzív interjúk
-
Mibe érdemes fektetni az idén? – Zsiday Viktor
-
Külföldi álmok: honnan tudja egy magyar cég, hogy van esélye labdába rúgni? – Katona Zsolt
-
Mit válassz, ha nyugdíjas éveidre szeretnél takarékoskodni? – Benczédi Balázs
-
A kötvényekből ingatlanalapokba mennek az idén a befektetők – Varga Zalán
-
Ha a nyugdíjadra gondolsz, erre ügyelsz a befektetésnél – Hajósi Péter, Varga-Balázs Attila