3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Még Trump megszokott vérmérsékletéhez képest is ijesztő volt, ahogy az elnök az előző napokban kikelt az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed ellen, amely végül már csak ezért sem tehetett mást, mint megemelte az alapkamatot, és jövőre beígért még két emelést, igaz, az eddigi három helyett. De mi lehetett az elnök célja?

Az amerikai kamatemelési ciklus már három éve elkezdődött, de az előző jegybankelnök, Janet Yellen csak igen visszafogottan merte megindítani a folyamatot. Utóda, Jerome Powell, akit egyébként már Trump nevezett ki, felgyorsította a folyamatot negyedévenkénti negyed százalékos (25 bázispontos) emelésekkel. A gazdaság robusztus növekedése, a munkanélküliség szinte teljes megszűnése és az infláció megnövekedése indokolta mindezt, de az elnök egyszer csak úgy döntött, hogy beleszól a dologba, noha Amerikában igen komolyan szokták venni a jegybanki függetlenséget.

Bizonyítás és elnöki cél

Trump már korábban is jelezte, hogy szerinte a kamat már túl magas, sőt a CNBC szerint azt is, hogy a Fed megőrült, most hétfőn pedig az közölte a Twitteren: hihetetlen, hogy miközben a dollár erős és szinte nincs is infláció, ráadásul Párizs lángokban és Kína lassul, a Fed még kamatemelésen gondolkozik (miközben az infláció 2 százalék, azaz a jegybanki cél fölött van). Egy ilyen mondat után természetesen egy független intézménynek akkor is kamatot kell emelnie, ha egyébként nem feltétlenül tenné meg, bizonyítandó befolyásolhatatlanságát.

Ezt azonban valószínűleg Donald Trump is tudta, ha viszont így van, felmerül a kérdés, hogy akkor miért tette ezt? Logikus magyarázat az lehet, hogy a jövő évi választási kampányban majd mindent a jegybankra foghat, és saját magára hivatkozhat, hogy ha nem lett volna kamatemelés, akkor minden tökéletes lenne. Így vélhetően a permanens kampány egy részét láthatjuk, mindenesetre a jegybank megtette tegnap, amit kellett: megemelte a kamatot, ami így a 2,25-2,50 százalék közti sávba került.

Előrejelzés

Annyi változás történt, hogy a döntést követő sajtótájékoztatóan Powell az eddigi tervezett három helyett két jövő évi kamatemelést valószínűsített, és még egyet 2020-ra. Így a kamatszint épp, hogy meghaladná a 3 százalékot, mikor véget érne az emelési ciklus, legalábbis a mai helyzet szerint. Természetesen ez a makrogazdasági adatok alapján változhat, ahogy most is változott, mindenesetre az látszik, hogy a Fed megpróbál egy tervezhető, de mindenkori helyzethez igazodó jövőképet kialakítani és kommunikálni döntéseit követően.

Piaci hatások

Sok piaci szereplő ennél nagyobb jövőbeni lassításra számított, miután a jegybankelnök nemrég azt közölte, hogy a kamatszint közelít az egyensúlyi szinthez. Így a döntés előtt egy százalékos pluszban álló tőzsdeindexek hirtelen lefordultak, majd az S&P 500 index másfél százalékos mínuszban zárt 2507 ponton, ami immár éves mélypont és ezúttal a Nasdaq Composite is alulmúlta februári mélypontját, mikor lenézett 6600 pontig.

S&P 500

Az elmúlt két és fél hónap történései folyamán azonban egy olyan erős eső trend rajzolódik ki, amit önmagában aligha befolyásol egy-egy kamatdöntés. A túl magasra emelkedett, jegybanki eszközvásárlási programok által felfújt részvényárak visszaesése természetes folyamat, különösen most, hogy végleg elapadnak a jegybanki pénzek, miután az EKB is beszünteti néhány nap múlva a pénzszórást.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG