James N. Mattis tábornok Forrás: Wikimedia Commons |
Minden jel arra mutat, hogy a veterán tábornok Trump elég indokolatlannak tűnő, Szíriából történő amerikai csapatkivonása miatt mondott le. Levelében úgy fogalmazott, hogy:
„Az elnöknek joga van ahhoz, hogy olyan védelmi minisztere legyen, akivel egyeznek a nézetei, ezért úgy érzem helyesnek, hogy lemondjak.”
Források szerint Mattis vehemensen a szíriai csapatkivonás és az esetleges Afganisztánban tervezett hasonló lépés ellen volt. Szintén érdekes, hogy a miniszter leveléből teljesen hiányoznak a megszokott dicsérő fordulatok.
Jim Mattis amellett, hogy az egyik visszafogott emberré vált Donald Trump kormányában, mindig is a szövetségek nagy híve volt, így a levelében is ezek fontosságát hangsúlyozta, valamint azt, hogy az elnök már nem tudja megkülönböztetni az ellenséget a szövetségektől – itt az elemzők szerint arra utalt, amikor Trump Vlagyimir Putyin pártját fogta saját titkosszolgálatával szemben.
Nehéz idők jönnek
Mattis távozása szimbolikusnak tűnhet, mivel Donald Trump elnöksége eddigi talán legsötétebb időszaka felé halad. A kormányzat az elnök mexikói határra tervezett fala miatt hamarosan leállhat (emiatt nem sikerül megegyezni a költségvetésről), ráadásul Robert Mueller különleges ügyész nyomozásában is egyre szorul a hurok az elnök körül. Ha az még nem lenne elég, egyes feltételezések szerint hamarosan Trump egyik fiát is bíróság elé állíthatják azért, mert lefizette Stormy Daniels pornószínésznőt, hogy hallgasson az elnökkel folytatott viszonyáról.
Az elnök döntése a saját pártján belül sem váltott ki osztatlan sikert, Adam Kinzinger, egy republikánus képviselő például úgy fogalmazott, hogy ehhez hasonló aggodalmakat még sosem tapasztalt. Marco Rubio, aki 2016-ban még a republikánus elnökjelöltségért is harcban volt, Mattis lemondását annak jeleként értelmezte, hogy:
„egyértelműen olyan hibák felé haladunk, amik súlyosan ártani fognak az országunk érdekeinek, és megerősítik az ellenségeinket.”
Ugyan a miniszter levelét Donald Trumpnak célozta, üzenete mégis elsősorban a Mattist tisztelő republikánusoknak szólt, mintegy figyelmeztetésképpen arra, hogy az elnök nem hallgat a tanácsra, hiszen a szíriai csapatkivonást is a biztonsági tanács akaratával szemben lépte meg.
(CNN)