3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Donald Trump mostanában nehéz napokat él: az orosz beavatkozást vizsgáló különleges ügyész forró nyomon van, ráadásul a demokraták sem akarnak pénzt adni a mexikói határra tervezett falra, így december 22-én részben leálltak a kormányhivatalok, mivel nem sikerült megegyezni a költségvetésről.

Ahogy arról korábban is írtunk, mindez azt jelenti, hogy a nem létfontosságú hivatalok dolgozóit átmeneti időre fizetés nélküli szabadságra küldhetik, a létfontosságú intézmények - például a rendfenntartó erők vagy a nemzetbiztonsági szervek - alkalmazottai azonban továbbra is dolgoznak, és munkahelytől függően lesz, aki fizetésért teszi, lesz azonban, aki nem kap javadalmazást.

Donald Trump 5,7 milliárd dollárt szeretne kapni a határra tervezett kerítésre, ezért megmakacsolta magát és bejelentette, hogy csak akkor írja alá a kormányzati költségvetést, ha az tartalmazza az építkezés költségeit. A demokraták ezt nem fogják megadni az elnöknek, sőt Chuck Schumer, a szenátus demokrata frakciójának vezetője a kongresszusban egészen egyszerűen úgy fogalmazott, hogy Trump soha nem fog erre pénzt kapni.

A ’shutdown’ (leállás) vége így egyelőre nem igazán látszik, ám tévedés azt hinni, hogy ilyesmi csak Trump elnöksége alatt fordulhat elő – a RealClearPolicy összegyűjtött néhány tényt a korábbi hasonló esetekről.

A legdrágább

A legdrágább leálláshoz alig öt évet kell visszamenni, a 2013 október elseje és 17. közti szünet a Standard&Poor’s becslése szerint 24 milliárd dollárjába került az amerikai adófizetőknek. Ez akkora összeg, hogy az ország negyedéves GDP-jén is meglátszott, és mintegy 850 ezer kormányzati alkalmazott nem tudott dolgozni ez idő alatt és 6,6 millió munkanap veszett el.

A leghosszabb

A leghosszabb leállás Bill Clinton elnöksége alatt történt, itt 21 munkanapra lényegében megállt az élet az amerikai kormányhivatalokban, hiszen 1995. december 5-től 1996. január 6-ig nem sikerült megszavazni a költségvetést. A helyzetet az is súlyosbította, hogy ez a leállás kevesebb egy hónappal jött egy korábbi ’shutdown’ után, ami november 13-tól november 19-ig tartott.

A legrövidebb

A legrövidebb leállás nem máshoz, mint Donalt Trumphoz köthető, idén február 9-én körülbelül 5 és fél órára leállt a kormányzat, 1970 óta ez volt a 20. hasonló esemény.

Melyik oldalnál fordul elő gyakrabban?

A mostanival együtt eddig összesen 21-szer állt le az amerikai kormányzat működése, ebből 13-szor republikánus, és 8-szor demokrata elnök ült a Fehér Házban. A rekorder a republikánus Ronald Reagan, aki nyolc éves elnöksége alatt nyolcszor nem tudta időben elfogadtatni a költségvetést, míg a demokrata Jimmy Carter négy éve alatt mindez ötször fordult elő.

Miért baj, ha leáll a kormányzat?

Amellett, hogy nyilvánvalóan sok ember kiesik a munkából a hasonló időszakok alatt, más komoly következmények is lehetnek, ugyanis a ’shutdown’ kiemelten érinti az élelmiszerbiztonsággal foglalkozó FDA-t, amely ilyenkor szinte egyáltalán nem végez ellenőrzéseket, valamint a Nemzeti Egészségügyi Intézetben is leállnak a klinikai tesztek – a 2013-as Obamához köthető leállás alatt mintegy 200 beteget utasítottak el, közülük sokan rákosak voltak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kihúz-e minket a csávából Nagy Márton új elképzelése?
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 11:29
A Klasszis Média Lapcsoport állandó szerzője, Bod Péter Ákos volt jegybankelnök, egyetemi tanár, közgazdász a nemzetgazdasági miniszter által jegyzett versenyképességi stratégiát elemzi.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Medgyessy Pétertől - hétfőn, a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 15:13
Ehhez nem kell mást tennie, mint ingyenesen regisztrálni az április 22-én, hétfőn 15:30 órakor kezdődő eseményre.
Makro / Külgazdaság Kalapozásba fogott az ukrán kormány Washingtonban
Mester Nándor | 2024. április 18. 15:01
A Világbank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tavaszi ülését használja fel az ukrán vezetés, hogy megszerezze a gazdaság stabilizálásához szükséges pénzt vagy annak egy részét. Közben amerikai befektetőkkel is tárgyal az újjáépítési projektekről.
Makro / Külgazdaság Rekordmagas szinten a csehországi személyautó-gyártás
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 14:29
Az első negyedévben éves szinten 11,5 százalékkal 394 443 darabra nőtt a személyautó-gyártás Csehországban - közölte a cseh autóipari szövetség csütörtökön Prágában. A közlemény szerint ez az eddigi legmagasabb első negyedévi termelési adat.
Makro / Külgazdaság Fizethetjük majd a gigantikus kamatokat
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 12:33
A meghirdetett mennyiségnél 20 milliárd forinttal nagyobb összegben, 50 milliárd forintért értékesített 3, 5 és 10 éves lejáratú államkötvényeket, emelkedő átlaghozam mellett csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ.
Makro / Külgazdaság A háborúnak van egy eddig nem látott veszélye is
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:57
Környezeti károkat okozhatnak a rossz kondíciójú, biztosítással nem rendelkező, homályos orosz tulajdoni hátterű árnyékflotta tankerei.
Makro / Külgazdaság Szeretne új autót? Itt vannak az európai piac statisztikái!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:28
Csökkent a forgalomba helyezett új autók száma márciusban az egy évvel korábbihoz képest az Európai Unióban az európai autógyártók szakmai képviseleti szervezete, az ACEA honlapjára csütörtökön fölkerült adatok szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb inflációs adatok érkeztek, nézze csak!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 10:38
Az OECD-országokban februárban átlagosan 5,7 százalék volt az éves infláció, míg az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció 6,4 százalékra csökkent.
Makro / Külgazdaság Itt van V. Naszályi Márta válasza a Várnegyed fideszes kerületi lapjára
Kormos Olga | 2024. április 18. 08:11
Budapest I. kerületében már jóval az önkormányzati választások kampányhajrája előtt dúlt a harc. A Várnegyed irányításáért már most négyen jelezték indulásukat, miközben V. Naszályi Márta, a Budavári Önkormányzat polgármestere úgy döntött: a kormánypárt kezébe került kerületi lap ellenében saját hírlevelet indít, és feljelenti Sára Botond főispánt. Sorozatunkban a június 9-i önkormányzati választások legérdekesebbnek ígérkező összecsapásait mutatjuk be.
Makro / Külgazdaság Vigyázat! Hatalmas benzinár-emelés közeleg
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 10:17
A 95-ös oktánszámú üzemanyag bruttó 7 forinttal kerül többe péntektől, a gázolaj ára viszont 6 forinttal csökken, így utóbbi lesz már olcsóbb.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG