A parlament a strasbourgi plenáris ülésen 382 igen, 7 nem, 6 tartózkodó vokssal szavazta meg a jelentést, amelynek vitájában a magyar képviselő - az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint - emlékeztetett arra, hogy a szabálytalanságokban érintett összeg nagysága évről évre nő. Míg 2006-ban például 1,143 milliárd eurót tettek ki a saját források, a mezőgazdasági kiadások, a strukturális támogatások és a közvetlen kiadások terén jelzett szabálytalanságok, 2007-ben már 1,425 milliárdot.
Hogy is van ez? Így lopják az uniós pénzeket |
A jelentés egyik sarkalatos pontja, hogy felhívja ismételten a figyelmet arra, hogy az adatszolgáltatás minősége rendkívül alacsony , gyakran a tagállamok szervei nem juttatnak el alapvető információkat az Európai Bizottsághoz. Ráadásul gond van a határidők betartásával is.
- Így ne csodálkozzunk azon, hogy adatok hiányában nem tudunk elszámolni a közösségi pénzekkel az állampolgáraink felé - mondta De Blasio Antonio. Az EP a jelentésben hangsúlyozta, "hogy a tagállamok a szabálytalanságok feltárásának fokozása érdekében megelőző fellépést tegyenek, mielőtt a kedvezményezetteknek bármilyen tényleges kifizetést folyósítanának". A parlament "támogatja az Európai Bizottság azon álláspontját, hogy amennyiben szabálytalanságokra derül fény, helyesbítő intézkedéseket tesznek, beleértve a kifizetések felfüggesztését és a jogtalan vagy téves kifizetések behajtását”.
A jelentés szerint az EP "elismeri, hogy a strukturális alapok hatékony felhasználása jelentős kihívásokat jelentett, különösen az új tagállamok számára". A parlament "üdvözli e tagállamoknak a végrehajtási kapacitásaik fejlesztése terén tett erőfeszítéseit, és felkéri azokat a munka felgyorsítására, hogy elfogadható időn belül kézzelfogható eredményeket tudjanak felmutatni". Az előcsatlakozási alapoknál a jelentés szerint "még mindig probléma a jelentett információ elégtelen mennyisége". A jelzések megbízhatatlanságára példaként Romániát, Bulgáriát és Magyarországot említi a szöveg.
Transzparencia Uniós milliárdok és eredmények a neten |
A képviselő úgy vélte, hogy a jelenlegi helyzetben az Európai Parlament az egyetlen európai intézmény, amelynek valós eszközök állnak a rendelkezésére az Európai Unió pénzügyi érdekeinek védelmére.
- Ha mi, európai parlamenti képviselők nem lépünk fel határozottan a korrupcióval és visszaélésekkel szemben, akkor senki más nem tudja megállítani a bűnözést - fogalmazott De Blasio Antonio a közlemény szerint.
Rettegnek a cégek a banki NEM-től
600 millió pályázati pénzt próbáltak elcsalni
Több támogatást kapnak a hátrányosabb térségek
Könnyebb lesz pályázati pénzekhez jutni
MTI