A két szabályozás részletesen tartalmazza azokat a feladatokat, amelyek a választási kampányban illetve a választások napján a rendőrségre hárulnak a választási bizottságokkal való kapcsolattartástól kezdve a szavazóhelyiségek biztosításáig bezárólag - mondta. Bencze József az idei év egyik legnagyobb feladatának nevezte, hogy az állampolgárok atrocitásmentesen és biztonságosan élhessenek választójogukkal.
Török Zoltán, az Országos Rendőr-főkapitányság Közrendvédelmi Főosztályvezetője a rendőrség belső szabályait ismertetve azt mondta: a főkapitányi norma a szolgálat belső szervezését, míg a norma a választások időszakában előforduló, vagy nagy eséllyel előforduló konkrét jogsértésekre adandó rendőri intézkedésekre ad útmutatót.
Az ajánlással kapcsolatban - amelyet eredetileg 2002-ben alkottak - példaként említette, hogy abba beépítették az Országos Választási Bizottságnak a telefonhívásokkal kapcsolatos 2006-os állásfoglalását. Vagyis ha szervezetten, vagy automatizált módon hívják fel a kampánycsend alatt az állampolgárokat, akkor megvalósul a kampánycsendsértés, két állampolgár magánbeszélgetése során azonban nem.
Kiderült a nagy titok: Sólyom megmondta, mikor választunk A hét kérdése: Ön elmegy szavazni a parlamenti választásokon? |
Szintén az ajánlás rögzíti, hogy például mi a rendőr teendője, ha rosszul lesz valaki a szavazóhelyiségben és ezért a szavazóbizottság elnöke segítséget kér tőle.
A választási eljárásról szóló törvény szerint ugyanis a bizottság elnökének a jogköre a rend fenntartása a szavazóhelyiségben és közvetlen környezetében. Amennyiben rendőri segítséget kér az elnök, akkor a rendőr elsősegélyben részesíti a rosszul lett szavazópolgárt, szükség esetén mentőt hív, illetve biztosítja a helyszínt. Gyakorlatilag ugyanazt a feladatot látja el, mintha közterületen történt volna az eset - tette hozzá.
A főkapitányi norma ezzel szemben nem konkrét jogsértésekre ad választ, hanem az általános veszélyelhárítási feladatokon túlmenően például azt tartalmazza, miként szervezzék meg, hogy a szolgálatban levő rendőrök is élhessenek választójogukkal. Részletezi azt is, hogyan szervezzék meg a közterületi jelenlétet, miként tartják a kapcsolatot a helyi és a területi választási irodákkal.
Megújult a választás.hu
Nem leszek rajta az MDF listán!
Százból 15 MSZP-s a Fideszre szavazna
10 millióból húzta öt évig a Jobbik
MDF-SZDSZ: egyhangú lett a budapesti döntés
Nincs bocsánat: a Fidesznek üzent az IMF
MTI