Kis mértékben, de javultak a brit európai uniós tagságról szóló népszavazás miatt borúlátó előrejelzések a szigetország rövid távú gazdasági kilátásairól. Szakértők a múlt héten közölt és kedvezőnek ítélt gazdasági adatok, elsősorban a munkanélküliségről szóló statisztikák alapján módosították előrejelzéseiket a 2016-os és a 2017-es növekedésről.
Így sem jó a helyzet
A pénzügyminisztérium friss összesítése szerint a londoni pénzügyi központ közgazdászai jövőre a gazdaság 1,6 százalékos, két év múlva pedig 0,7 százalékos bővülésére számítanak. Ez lassulást jelent a bruttó hazai össztermék (GDP) tavalyi 2,2 százalékos növekedéséhez képest, de kedvezőbb a júliusban előre jelzett 1,5, illetve 0,5 százalékos átlaghoz képest.
A Barclays jelentősen, 1,1 százalékról 1,5 százalékra javította a 2016-os gazdasági növekedésről szóló előrejelzését, elsősorban még a második negyedévi kedvező GDP-adatokra hivatkozva, amelyek növekedést mutattak a június 23-i brit EU-népszavazás előtt.
A Citigroup 1,3 helyett 1,7 százalékos növekedésre számít jövőre, míg a Commerzbank elemzői 1,2 százalékos helyett 1,6 százalékosra.
Munka azért lesz
A múlt héten közölt gazdasági adatok közül a szakértők külön kiemelték a munkanélküliségről és a kiskereskedelmi forgalomról szóló statisztikákat. Előbbi tíz éve nem mért alacsony szinten, 4,9 százalékon áll rekord foglalkoztatottság mellett, utóbbi pedig a vártnál jobban, éves szinten 5,8 százalékkal, az előző hónaphoz képest 1,4 százalékkal nőtt júliusban. Szakértői várakozások szerint a keresetek idén 2,4 százalékkal, jövőre 2,5 százalékkal nőnek majd, mindkettő jobb a júliusi kilátásoknál.
Vannak ugyanakkor borúlátóbb várakozások is: a Nomura jövőre az infláció 2,6 százalékos, a béreknek viszont csak 1,2 százalékos növekedésére számít, 2017-re pedig 1,2 százalékos zsugorodást jósol a gazdaságban.
Többen újfent felhívták a figyelmet arra, hogy az EU-népszavazás miatti bizonytalanságok kedvezőtlen hatással lehetnek a gazdaság teljesítményére.