Vitányi Iván - aki 1990 óta elnöke a platformnak - a tagoknak "a választott vezetőség túlnyomó többsége nevében" küldött levelében azt írta: a társulás jó utat követett, volt is hatása, de nem elegendő, "az idő haladt", a tagság körében kevés a fiatal, "szélesebb összefogásra kell törekednünk".
Hangsúlyozta, a Gyurcsány Ferenc által életre hívott Demokratikus Koalíció ugyanazokat az alapértéket vallja, amelyeket a társulás húsz éven keresztül hirdetett: az egész társadalomra kiterjedő résztvevő demokráciát, modernizációt, és azt, hogy az eredményeket nem csak a lakosság egy szűk csoportjának gazdagodására, hanem az egész társadalom felemelkedésére hasznosítsák.
A szocialista politikus azt írta, céljuk a nehéz helyzetben lévő MSZP talpra állítása, amely óriási feladat és a megvalósításához nagy erőket kell mozgósítani. A lehetséges szövetségesek között elsőként a Progresszív platformot említette. (Az MTI úgy tudja, a Magyar Progresszív Társaság platform több vezetője, köztük Molnár Csaba volt kancelláriaminiszter, Ficsor Ádám és Oláh Lajos korábbi államtitkár, illetve Baracskai József megyei elnök várhatóan szintén Gyurcsány Ferenc platformjában folytatja majd.)
Az MSZP alapszabálya szerint egy platform megszűnik, ha a taglétszáma háromszáz főnél kevesebbre csökken, és egy párttag csak egy platformnak lehet a tagja. Az MSZP-ben jelenleg hét platform van. |
Gyurcsány Ferenc a párt országos elnöksége után szombaton a választmánnyal is ismerteti az elképzeléseit az új platformról. A párt alapszabálya szerint az országos elismerésre igényt tartó platformoknak az erre vonatkozó kérelmüket - működési alapelveiket, a legalább 300 tag meglétét, a platform nevében eljáró képviselőik megválasztását, a programjukat és a szervezeti felépítésüket igazoló okiratokkal együtt - az országos elnökséghez kell benyújtaniuk, amely véleményével ellátva továbbítja az anyagot az MSZP választmánya felé. Az a platform válhat országossá, amelyet az MSZP választmánya annak nyilvánít.
MTI