1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Jövő héten ismerteti javaslatát az Európai Bizottság arra, hogy a feltételeket teljesítő nyugat-balkáni országok lakói vízummentesen utazhassanak az Európai Unióba - erősítették meg brüsszeli források.

Jóllehet a téma szerepel a bizottságban várható döntések előzetes listáján is, Jacques Barrot igazságügyi biztos sajtótájékoztatóján csak annyit mondott: az uniós végrehajtó szerv "közeledik" ahhoz, hogy javaslatot tegyen néhány balkáni ország vízummentesítésére.

Mint azt Olli Rehn, a térségért felelős biztos a múlt hónapban már sejteni engedte, várhatóan a kedvezően érintett országok közé tartozik Szerbia is.

Belgrád a vízumliberalizációról folytatott tárgyalásokon "mindvégig építő jellegű és bizalomra érdemes" hozzáállást tanúsított - fogalmazott Rehn egy szerb illetékessel június elején folytatott brüsszeli találkozója után.

Kiszivárogtatások szerint Macedónia és Montenegró esetében ugyancsak kedvező ajánlás várható.

Várhatóan nem lesz viszont a listán Bosznia-Hercegovina és Albánia, mert brüsszeli megítélés szerint nem teljesítenek minden, ezzel kapcsolatos uniós kritériumot, amelyek közé tartozik a kellően szigorú határellenőrzés, a megfelelő dokumentumok előállításának biztosítása és a korrupció kézben tartása is.

A javaslatot - amelyet minden bizonnyal jövő heti strasbourgi ülése után jelent be az Európai Bizottság - még az EU-tagországok kormányainak is jóvá kell hagyniuk.

Amennyiben ez is megtörténik, a vízumliberalizációra hónapokon belül sor kerülhet.

Véglegesíthetik Macedónia nevét
Albánia döntött: EU-tag akar lenni
Magyar cégek: a Balkánon is jobb, mint itthon

MTI

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
Makro / Külgazdaság Megérkezett Trump nagy bejelentése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 17:50
Trump döntött és bejelentett. 
Makro / Külgazdaság Donald Trump valami nagy bejelentésre készül a vámháborúval kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 10:01
Csupa nagybetűvel posztolt saját közösségi médiájában arról, hogy sikerült valamit elérni.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter szivárogtat: a kormány a béke helyett a háború felé fordult?
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 09:26
Szakítunk a békementalitással és átállunk a háború felé vezető út nulladik fázisára – mondta állítólag a honvédelmi miniszter.
Makro / Külgazdaság Tovább tart a magyar ipar kínszenvedése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 08:30
Csak egy hajszállal tudott bővülni az előző hónaphoz képest márciusban a magyar ipari termelés – a tavalyihoz képest továbbra is jóval gyengébb a teljesítmény.
Makro / Külgazdaság Lehet, hogy sokkal többet kell várnunk az alacsonyabb kamatokra, mint gondoltuk
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 06:28
A várakozásoknak megfelelő döntést hozta a kamatokról a Fed, de kifejezte aggodalmát a kilátások miatt.
Makro / Külgazdaság Egymásnak ment a kormány és az OKSZ
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 18:01
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerint az Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) „hamis állításaival ellentétben” az árréscsökkentés érdemben növeli a kiskereskedelmi forgalmat, így a fogyasztást is.
Makro / Külgazdaság Az EU egészében is csökkent a kiskereskedelmi forgalom
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 15:16
Az euróövezetben és az Európai Unióban is lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése márciusban éves szinten, februárhoz mérve pedig csökkent.
Makro / Külgazdaság Szóltak Brüsszelben, hogy semmiképpen se adják oda a kért 600 millió eurót Magyarországnak
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 14:31
Szankciós és energiaügyben pedig egyszerűen kikerülnék a magyar kormányt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG