Az elöntött mintegy 1300 hektár mezőgazdasági területből mindössze 200 hektár kerülhet állami tulajdonba - közölte Szabó Csaba. Hangsúlyozta, hogy ez a szám a külterületek mentesítésének befejezéséig, június 30-ig még csökkenhet, hiszen a benyújtott szándéknyilatkozat semmire nem kötelezi a károsult tulajdonosokat.
Árok Roland, a Nemzeti Földalap Veszprém megyei referense elmondta, hogy a beérkezett szándéknyilatkozatok feldolgozását követően 21 tulajdonos választotta a földcsere lehetőségét, ez összesen 45 ingatlanon 100 hektárt érint. A földje eladását 102 gazda kérte a földalapkezelő szervezettől, amely 78 ingatlanon 145 hektárt jelent.
Árok Roland arról is tájékoztatta a fórumon megjelent mintegy 50 tulajdonost, hogy a földcserét kérőknek 648, a magyar állam tulajdonában lévő és tartós - 1 évnél hosszabb - hasznosítás alatt nem álló ingatlant találtak a katasztrófa 20 kilométeres körzetében, amelyek 99 településen találhatóak. Az ingatlan nyilvántartással egyeztetett adataik alapján 1600 hektárnyi mezőgazdasági területből választhatnak a földcserét igénylő gazdák - közölte a szakreferens.
Sebestyén Róbert, az NFA elnöke a földcsereügylet és az eladás technikai és jogi hátterét ismertetve elmondta: a nemzeti földvagyonról szóló törvény és a 262/2007-es kormányrendelet szabályozza, hogy a földvagyon kezelője milyen feltételekkel vásárolhat területeket az állam javára. Közölte, hogy a vörösiszappal elöntött termőterületek megvásárlásához az NFA kétféle értékbecslést készít júniustól: az egyik a jelenlegi piaci értéket, a másik a katasztrófa előtti piaci árat állapítja meg.
Mivel a vonatkozó jogszabályok szerint az állam csak a vételkor érvényes piaci áron vásárolhat földet, a két értékbecslés árkülönbözetét a károsultaknak az állami költségvetésből térítik meg egy belügyminiszteri rendelet értelmében - mondta Sebestyén Róbert. A kettős értékbecslés alapján megállapított árkülönbözetről a birtokpolitikai tanács dönt.
Az elnök tájékoztatása szerint a földcsere esete jóval bonyolultabb, mert a csereügyletnek azonos aranykorona értékű és méretű földek képezhetik az alapját, s a forintban kifejezett értékkülönbözet nem haladhatja meg a 20 százalékot. Hozzátette: a csereügyletek során - mivel a különbözet vélelmezhetően minden esetben meghaladja a 20 százalékot - a károsultak eladják a földjüket, az értékkülönbözetet részükre a költségvetésből megtérítik, s az így megállapított vételár birtokában a károsultak számára meghirdetett árverésen vásárolhatják meg az előzetesen kiválasztott állami földet.
A földalapkezelő megyei irodája a minél gyorsabb ügyintézés érdekében helyben biztosítja a tulajdonosoknak a földek kiválasztásának lehetőségét, s a károsultak nyár végén illetve a betakarítást követően megkaphatják az állami csereföldet - tette hozzá az elnök.
MTI