A lap szerint a Fidesz eddig vonakodott a kiadáscsökkentéstől. "Tavaly azzal az ígérettel nyerte meg a választásokat, hogy nem lesz több megszorítás" - írta a szerző, aki szerint a kormányzó párt ezért a "megszorítás" szó helyett a "szerkezeti reformok" kifejezés használatát részesíti előnyben, "miközben azt tervezi, hogy lefaragja az állami szubvenciót a gyógyszerek, a tömegközlekedés és az oktatás terén".
A WSJE kommentátora visszatekintésében arról írt, hogy 1990 óta minden eddigi magyar kormány visszarettent a közkiadások megnyirbálásától, mert attól félt, hogy elveszíti a népszerűségét.
"Annak a felismerése, hogy a költségvetésen szerkezeti változtatásokat kell végrehajtani, már a helyes irányba tett lépés. Valószínűleg túl sokat vártak azok, akik részleteket reméltek a kedden ismertetett tervtől" - állapította meg a lap. Az ilyen, egyelőre nem tisztázott részletek közt említette azt, hogy miként akarja a kormány önfenntartóvá tenni a nyugdíjrendszert és a tömegközlekedést, hogyan fogja csökkenteni a gyógyszerkiadásokat és az igazgatási költségeket, valamint miként fogja "csökkenteni a munkanélküliségi juttatások édes ízét".
Az amerikai üzleti lap kommentárja szerint az e héten ismertetett terveket "felvizezhetik", ha a Fidesz a tekintetét a 2014-es választásra veti, amelytől azt reméli, hogy újraválasztják. "Az EU eközben azt mondja, hogy várja a részleteket, mert továbbra sem világos, hogy az intézkedések támogatni fogják-e a fiskális fenntarthatóságot" - írta a The Wall Street Journal Europe.
MTI