Zacher Gábor MTI Fotó: Czeglédi Zsolt |
Durva alkoholista utánpótlás-nevelés
Pár éven belül egymillióra nőhet az alkoholisták száma a mostani 800 ezerről Magyarországon, mert "olyan utánpótlás-nevelés van, hogy a Puskás Ferenc Akadémia ahhoz képest kutya füle" - mondta Zacher Gábor toxikológus az M1 műsorában.
Elmondása szerint évente 30 ezren halnak meg alkohollal kapcsolatos betegség miatt és 2,5 millióra tehető az úgynevezett nagyivók száma, így szinte minden család érintett.
Az alkoholizmus nem attól függ, hogy mennyit iszik valaki, hanem attól, hogy az ivás szokásként mennyire ivódott bele az életébe - tette hozzá.
Nincs megelőzés, nincs stratégia
A szakember problémának nevezte azt, hogy Magyarországnak nincs alkoholstratégiája, nincs a megelőzést szolgáló mentálhigiénés program. Az alkoholizmus és a gyógyszerfüggőség nagyon mély szociológiai problémákban gyökerezik, amit a megelőzésben is figyelembe kell venni - mondta Zacher Gábor.
Minden tizedik férfi nagyivó
A WHO jelenleg is érvényes, általános definíciója szerint nagyivónak az tekinthető, akinek szeszfogyasztása olyan mértéket ér el, hogy az észlelhető testi és szellemi zavarral, egészségromlással, az interperszonális viszonyok károsodásával jár, károsítva az ivók társadalmi és anyagi helyzetét - írja a Webbeteg.
Friss adatok szerint a nagyivás problémája mindkét nemnél a legidősebb korosztályt érinti leginkább, és ez akkor is így van, ha a nőknél elenyésző a nagyivók aránya: a 65 év felettiek 2, az összes nő 1,4 százaléka tartozik ide, míg a férfiaknál a legidősebbek 14 százaléka (az összes férfi 9,9 százaléka). Összességében a teljes felnőtt lakosság 5,4 százaléka számít alkoholistának a bevallott értékek alapján, szemben a 2009-ben becsült 4,6 százalékkal.
Nem csoda, hogy Magyarország a várható és az egészségesen várható élettartamban is elmarad az uniós átlagtól.