Az EGP - amely plenáris ülésen vitatta meg az észak-afrikai országok és a Közel-Kelet helyzetét - megállapította: Tunéziában és Egyiptomban, jóllehet a helyzet még képlékeny, minden jel szerint békés és mélyreható átmenet zajlik a valóban nyitott társadalmak kialakulása felé.
Az európai zöldek szerint az arab tavasz gyorsan terjed és a folyamat nem megfordítható. Kifejezték tiszteletüket azon emberek iránt az érintett észak-afrikai és közel-keleti országokban, akik kiállnak a demokrácia és a szabadság mellett. Az EGP teljes támogatásáról biztosított mindenkit, aki az arab tavasz országaiban jogot formál arra, hogy szabadságban, nyitott, toleráns és igazságos társadalmakban éljen.
Az EGP szerint a külvilág nem határozhatja meg, hogy a diktatórikus berendezkedéseket milyen politikai struktúrákkal váltsák fel, de azoknak a jogállamiságon, az emberi jogok teljes tiszteletben tartásán, a szabad és korrekt választásokon kell alapulniuk. A zöldeknek - mint leszögezték - aktív támogatást kell nyújtaniuk az arab országok civil társadalmainak a pluralista rendszerek kialakítása érdekében.
Az Európai Zöld Párt felhívta a nemzetközi közösséget arra, hogy támogassa minden arab államban, kiemelten Bahreinben, Szíriában és Jemenben a népek politikai önrendelkezésének jogát. A zöldek szerint az ENSZ által elrendelt pénzügyi és utazási szankciókat minden olyan vezető - továbbá azok családja és társai - ellen érvényesíteni kell, aki erőszakot alkalmaz saját népe ellen.
Arra is felhívták a figyelmet: az erőszakkal kísért népfelkelések nyomán jelentős népmozgások történhetnek, és a menekültek hullámára az Európai Uniónak nagylelkűen és megértéssel kell reagálnia, követve a Lisszaboni Szerződésben is rögzített szolidaritási elvet.
Hedi Belhassine Párizsban élő tunéziai zöld aktivista, a tanácskozás meghívott előadója azt mondta, az észak-afrikai országokban - Líbiában is - egyértelműen forradalmak zajlanak. Felhívta a figyelmet, hogy bár mindegyik forradalom eltérő jellegű, az arab világot - a 23 országban élő, közös nyelven beszélő, alapvetően azonos életmódú és szemléletű 350 millió embert - Európának érdemes egységes közösségként kezelnie. "Azonos módon gondolkodnak az élet értékeiről, főleg a család kitüntetett szerepéről és nem kimondottan demokraták, ezért Európában mindannyian meglepődtünk a Tunéziában és Egyiptomban kezdődött eseményeken" - mondta az aktivista.
MTI