A remény és változás jelszavával hatalomra került Obamának egy hónapja 50 százalékra süllyedt a népszerűsége, most viszont már ennél is alacsonyabb, 46 százalékos a mutató. A hírcsatorna szondázásai során ez az első alkalom, hogy Obama népszerűségi barométere nem éri el az 50 százalékot. A tekintélyes Gallup intézet szerint sem tündököl Obama, támogatottsági mutatója 49 százalék.
A Fehér Házban a második évét megkezdő Obama teljesítményét a gazdaság és az egészségügyi reform terén ítélik a leggyengébbnek az amerikaiak. A CBS-nél a megkérdezetteknek csak 41 százaléka helyesli gazdaságpolitikáját (47 százalék ellenzi), és mindössze 36 százalék tartja jónak azt, amit az egészségügy átalakításával kapcsolatban végez (54 százalék helyteleníti).
Az amerikaiak többsége számára a gazdaság helyzete és a munkanélküliség a legégetőbb probléma. A válaszolók fele szerint a nemzetgazdaság "elég rossz" állapotban van.
A kampányígéreteinek teljesítésére törekvő Obama teljesítményét jobbnak ítélik a nemzetbiztonsági kérdések
kezelését illetően; 52 százalék szerint helyesen jár el a terrorizmus ügyében, 57 százalék úgy érzi, jól lépett fel a karácsonyi detroiti repülőgépes merényletkísérlet után. Afganisztán vonatkozásában az amerikai közvélemény 46 százaléka támogatja Obama politikáját - derült ki a több mint 1200 felnőtt telefonos megkérdezésén alapuló CBS-felmérésből.
A Fox News konzervatív hírcsatorna kedden megjegyezte: a Fehér Házból tudósító újságírók csapata egyre nyugtalanabb amiatt, hogy Obama lassan már hat hónapja nem tartott olyan sajtótájékoztatót, ahol a riporterek gyors kérdéseket tehetnek fel neki, utoljára 2009. július 22-én volt ilyen esemény. Robert Gibbs szóvivő az ezzel kapcsolatos érdeklődést tréfával ütötte el: Obama ellen az szokott lenni a kifogás, hogy túl sokat szerepel a médiában.
Független sajtószakértők szerint Obamának a népes sajtóértekezletek helyett jobban passzolnak az egyszemélyes interjúk, ahol tetszőleges terjedelemben fejtheti ki nézeteit egy-egy kérdésben, és a Fehér Ház médiastratégiájának megfelelően ilyenből többet is adott tévéknek, rádióknak és lapoknak az utóbbi hónapokban. Veterán tudósítók azonban fontosnak tartják a sajtótájékoztatókat, mert az ország nyilvánossága szerintük azokon ismerheti meg igazán, hogyan viselkedik az elnök nyomás alatt, miképpen reagál arra, ha elszámoltatják. A Fehér Ház legendás riportere, Helen Thomas is elengedhetetlennek tartja, hogy az elnök a média elé álljon, mint rámutatott, a sajtótájékoztató az egyetlen olyan fórum, ahol az amerikai elnöknek kérdéseket lehet szegezni.
Közben az Obama-kormányzat azt tervezi, hogy további 33 milliárd dollárt kér a kongresszustól az afganisztáni és az iraki háború költségeinek fedezésére - jelentette az AP amerikai hírügynökség névtelenül nyilatkozó washingtoni illetékesekre hivatkozva. A védelmi tárcára vonatkozó rekordösszegű, 708 milliárd dolláros jövő évi költségvetési tételen felül szereplő 33 milliárd dolláros összeget javarészt az afganisztáni háború kiterjesztésére fordítanák.
Barack Obama amerikai elnök a tavalyi év végén az afganisztáni stratégia felülvizsgálatának keretében további 30 ezer amerikai katona afganisztáni kiküldéséről döntött.
Amerika bevasalja a mentőakciók árát
Obama nem akarja megtámadni Jement
Obama: nem hagyjuk futni az al-Kaidát
Obamát utolérte a háború
MTI