Mint elmondta, Észak-Magyarországon soha nem tapasztalt áradás kezdődött. Minden idők legnagyobb árvizét mérték a Bódván, a Hernádon, a Zagyván, a Tarnán, az Ipolyon és a Sajón, ám jó hír, hogy az utóbbin már megkezdődött az apadás. Kritikus a helyzet a Bódván Edelény fölött, ahol éjszaka átfolyt a víz a töltés fölött. A vízügyi szakemberek azóta zúzott kővel stabilizálták a helyzetet.
Harmadfokú a készültségi fokozat 338 kilométernyi védvonalon: a Zagyván, a Tarnán és a Taktán. Másodfokú készültséget tartanak fenn a vízügyi szakemberek 234 kilométer hosszon, az Ipolyon, a Túron, a Lónyay főcsatornán és a Zagyva alsó szakaszán. Elsőfokú készültség csak a Bodrogon van 68 kilométeren.
Váradi József, a Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóság főigazgatója arról beszélt, hogy nem csak "vonal menti", hanem területi védekezés is zajlik, ám az utóbbit össze kell hangolniuk az önkormányzatoknak, nehogy akaratlanul is kárt okozzanak a szomszédos településeknek.
Tatár Attila, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője elmondta, hogy hétfőn 3.300 riasztást kaptak, ez mintegy tizenötszöröse az átlagos adatnak. Közlése szerint jelenleg 1.428 ember van kényszerűségből távol az otthonától, de a kitelepítettek száma folyamatosan változik.
A Balaton vízállása 117 centiméter, ez meghaladja az engedélyezett szintet, ezért az alacsony déli part érdekében a Sión keresztül tart a vízeresztés. A vihar a Balaton valamennyi hajózási jelét elsodorta, ezek helyreállítása a következő napokban kezdődik.
Az elmúlt 24 órában az árvízi védekezésben csaknem 1800-an vettek részt. A vízügyi védekezésre eddig mintegy 300 millió forintot fordítottak, de ebben az összegben nincsenek benne az önkormányzatok és a katasztrófavédelmisek költségei.
A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság MTI-nek átadott jelentése szerint négy olyan körtöltéssel védett település van, ahol kitelepítést terveznek: Kiskinizsről 360, Ócsanálosról 280, Felsődobszáról 450, Hernádszentandrásról pedik 397 ember kimenekítése várható.
Újabb utak víz alatt
Az erős esőzések miatt keddre az előző napinál is több, összesen 96 útszakasz került víz alá a Magyar Közút Nonprofit Zrt. által üzemeltetett mintegy harmincezer kilométernyi úthálózaton belül – közölte a cég sajtószóvivője az MTI-vel.
A legtöbb kár az észak-magyarországi, illetve a dél-dunántúli utakon keletkezett, de a folyamatos esőzések miatt komoly gondokkal küzdenek Baranya, Fejér, Komárom-Esztergom, Pest és Veszprém megyében is - mondta Pécsi Norbert Sándor, hozzátéve, hogy a társasághoz tartozó úthálózatban eddig több száz millió forintnyi kár keletkezett.
A pontos felmérést nehezíti, hogy számos szakasz jelenleg is víz alatt áll, alig megközelíthető - jegyezte meg. A valószínűleg folytatódó esőzés nyomán kialakuló áradások, valamint a levonuló árhullámok miatt további útszakaszok elöntésére lehet számítani.
A szóvivő közlése szerint a nagy mennyiségű csapadék az utak repedésein keresztül egészen az útalapig jutott, így az elöntött szakaszok teherbírása csökkent, amelyek következtében burkolathibák és süllyedések jöttek létre. Az átfolyó víz számos helyen elmosta az útpadkát, "rézsűcsúszást, rézsűsúvadást és iszapelöntést okozott", míg a viharos szél nem csak fákat és ágakat döntött az utakra, hanem jelzőberendezések, jelzőtáblák sokaságát is megrongálta - mondta Pécsi Norbert Sándor.
A cég szakemberei váltott műszakban, a téli üzemeltetési időszakhoz hasonló munkarendben, folyamatosan dolgoznak a károk elhárításán: több tíz kilométeren árkot ásnak, útpadkákat állítanak helyre, hogy megelőzzék a burkolat további károsodását.
A Magyar Közút Nonprofit Zrt. kezelésében lévő Pest megyei utak közül változatlanul a Dunakanyar térségében lévők okozzák a legtöbb gondot. A hegyekből alázúduló esővíz okozta átfolyások és sárfelhordás miatt csak nehezen, vagy félpályán lehet közlekedni egyebek mellett Tahitótfalu-Dunabogdány, Pilisszentlászló-Szentendre, Visegrád- Dömös, illetve Acsa-Püspökhatvan között, de Nagybörzsöny, Nagymaros és Verőce környékén is korlátozásokra kell számítani. Galgamácsánál a Galga-patak áradása átvágta az utat, ott még mindig teljes útzár van érvényben – közölte Pécsi Norbert Sándor.
MTI