.jpg)
Szanyi Tibort annak kapcsán kérdezték, hogy Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke hétfőn úgy nyilatkozott: a válság hatására eldurvult a közbeszéd, számos olyan kritika jelent meg, amely nem jobbító szándékú, és ez az MNB-t is érinti, egyben figyelmeztetett, hogy a felelősök keresése könnyen bűnbakkereséssé válhat.
Az ügy előzménye, hogy Szanyi Tibor, a Figyelőnetnek adott interjújában többek között arról beszélt: "sajnos gyenge a pénzügyi felügyeletünk, miközben már rég bilincsben kellett volna elvinni a bankárok, brókerek egy részét, különösen a jegybank környékéről. De maga a felügyelet is sáros".
A Simor András nyilatkozatára reagálva a nap folyamán tartott sajtótájékoztatóján Szanyi Tibor azt mondta, hogy "egy politikus lehet szangvinikus", de egy jegybankelnök csak akkor szólaljon meg, ha valamilyen nagyon fontos mondanivalója van. "Azt, hogy a nemzeti bank felelősségét valaki visszatolja a parlamentbe, nem tartom igazán méltó jegybankelnöki magatartásnak" - fogalmazott.
A képviselő azt mondta, képletesen értette azt, hogy "bilincsbe verve" kellene elvinni néhány bankárt. Hozzátette: nem kíván senkit bilincsbe verve látni Magyarországon, de arról beszélni kell, kinek milyen szerepe volt a válság kialakulásban, hogy ebből tanulhassunk a jövőre nézve. Szanyi Tibor kifejtette, hogy amikor ő bankárokról beszél, akkor azokra gondol, akik meghatározó szerepet játszanak a különböző banki termékek kialakításában.
Mint mondta, a politikának is nyilván volt abban felelőssége, hogy milyen szabályokat alakított ki, hogy a pénzügyi felügyeletek ilyen lazán működjenek. Utalt arra, hogy az angol nemzeti bank piacfelügyeleti igazgatója szerint a bankok matematikusok tömkelegét alkalmazták olyan termékek előállítására, amelyek átláthatatlanok az ügyfelek számára, és a megoldókulcs is a bank kezében maradt.
Az MSZP-s képviselő szerint soha nem volt olyan törvény Magyarországon, amely lehetővé tette volna a bankoknak az egyoldalú szerződésmódosítást, a pénzintézetek mégis ezzel a lehetőséggel éltek. "Mit tett a felügyelet? Mit tett a nemzeti bank?" - kérdezte. Szanyi Tibor azt is hiányolta, hogy elmaradtak a figyelmeztetések, tájékoztatók a hitelfelvétellel kapcsolatban.
Az államnak sem jó a lakáshitelek bedőlése
Munkanélküliek adóssága: még nincs döntés
Megvan az oka, miért nem élünk bérlakásban
Hiteles mentőcsomag: kivel beszél a kormány?
Lakáshitel: ötezer forintba kerül az átütemezés
MTI