Az NRC Piackutató immár több mint három éve méri az internetes társadalom véleményét közéletünk állapotáról, és a közeljövőt illető várakozásairól. A Nethangulat mérések elején, 2005 őszén még 40 pont feletti (és a választások környékén az 50 pontot is megközelítő) index még 2006 júniusában, a megszorító intézkedések bejelentése után zuhant egyetlen hónap alatt 40-ről 27 pontra, majd sokáig egy viszonylag szűk intervallumban ingadozott - egészen tavaly tavaszig.
Az eddigi negatív rekordot 2008 áprilisában jegyezhettük fel, az akkori 17-es érték ugyanis minden addig mértnél alacsonyabb volt. A mélyrepülés még márciusban, a kormányválság idején kezdődött, de a kisebbségi kormányzás stabilitása jótékony hatással volt az internetezők közhangulatára. Ősszel - minden bizonnyal a pénzügyi válság következményeként is - ismét visszaesett az index értéke, a mutató az év végén 20 ponton állt.
Az ünnepek jótékony hatását követően azonban 2009 első hónapjában még a korábbi mélypontot is alulmúlta a netpolgárok közhangulata, az eddig mért legalacsonyabb értéket, 14 pontot érte el az index. A tavaly januári 24-es indexértékhez viszonyított 10 pontos csökkenés is jelzi, hogy az internetezők minden eddiginél pesszimistábban kezdik a 2009-es évet. A NetHangulat Index alakulását meghatározó alapkérdés a korábbi hónapokkal megegyező módon januárban is a következő volt: Általában milyennek látja Ön a magyarországi helyzetet? Inkább jól vagy inkább rosszul alakulnak a dolgok?
Az elmúlt hónapban mindegyik vizsgált intézmény presztízsének megítélése pár tizeddel romlott a korábbi hónaphoz képest, de e változások nem haladják meg a hibahatár által adott mértéket. A párhuzamos csökkenések hatására a listán elfoglalt helyezések nem változtak: az élen a nemzetközi szervezetek állnak, míg a kormány, a parlament és a politikai pártok továbbra is sereghajtók. |
A NetHangulat index ötvenes értéke tekinthető középpontnak. Ezúttal a két nem képviselői körében is hasonlóan csökkent az index értéke, ami a férfiak esetében 14 ponton állapodott meg, a nők körében pedig ennél alacsonyabb, 13-as értéket vett fel. Az életkort vizsgálva megállapíthatjuk, hogy az év elején az 50 év alattiak tekintetében igen erős a pesszimizmus (18-29: 13 pont – 30-39: 12 pont -40-49: 10 pont), míg az ötven év felettiek az átlagnál jóval derűlátóbbak (21 pont) – ahogy a falvakban élők (16 pont) körében is magasabb volt az index értéke, mint a Budapesten élők körében (10 pont).
A tapasztalatok azt mutatják, hogy az ország vélt helyzetét jelző mérőszám alakulása nem követi szorosan az általános közhangulatot jelző NetHangulat index mozgását, ezt támasztja alá az is, hogy e mérőszámok esetében nem regisztráltunk 2 pontnál nagyobb csökkenést. Úgy tűnik tehát, hogy az ország helyzetével kapcsolatos kilátások nem változtak drasztikusan, az internetetők nagyjából olyannak vagy valamivel rosszabbnak látják az ország helyzetét, mint az év nagyobbik részében. Természetesen a mostani 25 pont is rendkívül alacsony. Érdekes, hogy az internetezők saját személyes helyzetüket továbbra is lényegesen jobbnak ítélik, mint az országét, ráadásul általában véve bíznak abban, hogy egy évvel később még jobban élnek majd.
A középpontnál alacsonyabb értékek pesszimista, az ennél magasabb értékek optimista hangulatot jelentenek. A középponttól való távolság a pesszimizmus vagy az optimizmus mértékét határozza meg. Eszerint az internetezőket az elmúlt tizenkét hónap mindegyikében borúlátó hangulat jellemezte. Az optimisták aránya január végén mindössze 5 százalék volt, azoké pedig, akik szerint Magyarországon rossz irányba mennek a dolgok, minden eddiginél magasabb, 91 százalék.Egyre jobban érezzük, amiről beszélnek
Félünk-e új autót venni az idén?
Már csak centikben mérhető az üzleti barométer
Depressziósak vagyunk a válság miatt
Sosem volt még szomorúbb nap a mainál
Privátbankár