Az erre vonatkozó törvénytervezet szerint Berlin 123 milliárd euróval vesz részt a 750 milliárd eurós, gigantikus mentési akcióban, és ez az összeg szükség esetén - 20 százalékkal - 148 milliárd euróra emelkedhet. A hitelfolyósítás 3 évre szól, és a fölött az állam garanciát vállal.
Az ellenzéki pártok közül a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) és a Zöldek tartózkodtak a szavazástól, míg a Baloldal pártja a tervezet ellen szavazott. Összesen 319 képviselő szavazott a tervezet mellett, 73 képviselő ellene, míg 195 honatya tartózkodott a szavazás során.
Előzőleg Angela Merkel kancellár úgy értékelte, hogy az unió legnagyobb kihívása előtt áll az alapító, 1957-es Római Szerződés óta. A valutaunió egyben sorsközösség, és a tényleges tét az európai eszme megőrzése - hangsúlyozta Merkel, aki szerint ha az euró megbukik, megbukik Európa is.
Wolfgang Schauble pénzügyminiszter a vitában azt hangsúlyozta, hogy cselekvőképes és stabil Európai Unióra van szükség, és ennek előfeltétele a közös valuta stabilitása.
Az ellenzéki pártok hiányolták a törvénytervezettel kapcsolatos, általuk nem kielégítőnek tartott tájékoztatást, és értetlenségüket fejezték ki amiatt, hogy miért volt szükség gyorsított eljárásra. A szociáldemokraták ezen túlmenően felrótták a kancellárnak, hogy a tervezet nem tartalmazza az általuk sürgetett úgynevezett nemzetközi pénzpiaci tranzakciós adó bevezetését, amire egyébként a hét közepén elhangzott kormánynyilatkozatában Merkel is utalt. Továbbá úgy ítélték meg, hogy nem megfelelő a magánbankok szerepvállalása a német támogatási erőfeszítésekben. A tervezetet határozottan elutasító Baloldal pártja pedig úgy fogalmazott, hogy az abban foglaltak ismét a válságot előidéző bankárok és más pénzpiaci szereplők érdekeit szolgálják.
Sigmar Gabriel, az SPD elnöke pénteki nyilatkozatában azzal vádolta a kancellárt, hogy a görög válság kirobbanása óta késlekedő, illetve halogató magatartást tanúsított. Az ellenzéki vezető szerint ezzel ártott Európának, illetve Németországnak, amely jelentős mértékben elszigetelődött. Merkel ezáltal az Európai Unió német-francia motorjának is súlyos károkat okozott - állította Gabriel.
Bírálta a kancellárt - aki egyben a Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke is - a kisebbik konzervatív párt, a bajor CSU vezetője is. Horst Seehofer nagyobb határozottságot, illetve nagyobb következetességet sürgetett a kancellár részéről, és az ellenzékhez hasonlóan késlekedéssel vádolta Merkelt. A bajor keresztényszocialisták vezetője azt hangoztatta, hogy mindez a konzervatívok országos tekintélyvesztéséhez vezet.
A parlament felsőháza, a Bundesrat kora délután szavaz, és várhatóan jóváhagyja a törvénytervezetet, amely Horst Köhler államfő aláírásával lép életbe.
A szavazás napján közzétett állásfoglalásában bírálta az eurótámogatását célzó mentőcsomagot az Ifo nevű német gazdaságkutató intézet. A nyilatkozat szerint a mentőcsomag ellentétes a német érdekekkel. A tekintélyes intézet vezetője, Hans-Werner Sinn annak a nézetnek adott hangot, hogy a mentőcsomag, illetve az abban történő német részvétel kiszámíthatatlan kaland, egyben pedig erőteljesen fékezi a növekedést.
A német parlament pontosan két héttel ezelőtt hagyta jóvá a görög mentőcsomagban való német részvételt, amely 22,4 milliárd eurót tesz ki.
MTI