.jpg)
Eszerint a nehéz helyzetbe került vállalatok közvetlen pénzügyi támogatást vehetnek igénybe, illetve élhetnek az állami garanciavállalás lehetőségével. Erre a célra az úgynevezett németországi gazdasági alap keretében összesen 100 milliárd euró áll rendelkezésre. A bankok megsegítésére elhatározott segélyösszeg tavaly év végén 80 milliárd eurót tett ki.
Az eddig ismert szándékjelzések szerint az első jelöltek az állami segítségre az Opel, illetve az autóipari beszállító Schaeffler/Conti cég lehetnek. Mindkét vállalat már előzetesen jelezte, hogy állami segítséget kíván igénybe venni a talpra állás és a fizetőképesség biztosítására.
A németországi gazdasági alap 2010 végéig van érvényben. Két részből áll: közvetlen hitelezésre 25 milliárd, garanciavállalásra 75 milliárd euró fordítható.
A kormány ugyanakkor a lehetséges segélyt szigorú feltételekhez köti. Mindenekelőtt előirányozta, hogy a segítségért folyamodó vállalatnak a jövőre vonatkozó, hiteles működési koncepciót kell előterjesztenie. Kölcsönben csak azok a vállalatok részesülhetnek, amelyek éves forgalma meghaladja az 500 millió eurót. A maximális hitelösszeg pedig egy jelentkező esetében 300 millió eurót tehet ki. Közvetlen állami betársulást a kormány által elhatározott "vállalati csomag" nem irányoz elő.
A gazdasági élet több vezetője óvatosságra, illetve körültekintésre szólította fel a vállalatokat. Többen arra figyelmeztettek, hogy az érintetteknek - éppen saját érdekükből fakadóan - minden más lehetséges eszközzel próbálkozniuk kell, mielőtt állami segítséghez folyamodnának. Ugyancsak többen annak az aggodalomnak adtak hangot, hogy a kialakult helyzetben az első állami segélynyújtás után a jelentkezők számát tekintve "gátszakadás" következhet be.
Lavinát indítana el az Opel megsegítése
Orbán Merkelnél is Kelet-Európáért küzdött
.Virágzik a feketemunka Németországban
Államosíthatják a német bankokat
MTI