1p
Róna Péter és Heim Péter közgazdász az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) kerekasztal beszélgetésén a magyar gazdaság egyik problémájának egybecsengően a forint árfolyamának alakulását nevezték meg
Róna Péter és Heim Péter közgazdász az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) kerekasztal beszélgetésén a magyar gazdaság egyik problémájának egybecsengően a forint árfolyamának alakulását nevezték meg.

Az egész euróövezet, sőt maga az Európai Unió is jelentős intézményi és szerkezeti reformokra szorul, enélkül Európa lemarad, akár "fel is morzsolódik" a két nagy rivális, az Egyesült Államok és Kína között a világméretű gazdasági versenyben - fogalmazta meg szinte egybehangzóan, Róna Péter és Heim Péter közgazdász az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) kerekasztal beszélgetésén csütörtökön Budapesten.

Róna Péter kiemelte: az euróövezet mostani problémái rávilágítottak arra, hogy a valutaunió hosszabb távon nem működhet tovább a nemzeti fiskális politikák összehangolása nélkül. Heim Péter pedig azt hangsúlyozta: most a legfontosabb a jelentős államháztartási deficitek lefaragása, de hosszabb távon a szerkezeti reformok és a demográfiai helyzet megoldása elengedhetetlen az Európai Unió jövője szempontjából.
   
Róna Péter elmondta: az már bebizonyosodott, hogy az eurózóna messze áll attól, hogy betöltse az optimális valutaövezet szerepét. Ez nemcsak a mostani sokkból, a görög válságból látszik, de az is igaz, hogy az Európai Központi Bank kamatpolitikája egészen másképp fejti ki hatását az egyes uniós, illetve euróövezeti tagállamokban, mivel az uniós nemzetgazdaságok igen eltérő fejlettséget mutatnak. Az egy vagy két százalékos uniós központi kamat egészen másképp hat például Görögországban, Spanyolországban, vagy Németországban, mivel a gazdaságok más szabályok, eltérő adózási előírások alapján működnek - mutatott rá.
   
Heim Péter szerint a mostani jelentős költségvetési hiányok azért is jelentenek nagy gondot, mert hosszabb távon inflációs nyomást fejthetnek ki, ezért minél előbb le kell faragni a magas deficiteket.
 
A magyar gazdaság egyik problémájának - szintén egybecsengően - a forint árfolyamának alakulását nevezték meg a neves közgazdászok.

Róna Péter az AmCham tagcégeinek vezetői előtt is megismételte azt a korábban a sajtóban már napvilágot látott véleményét, hogy még 2003-ban, az akkor még létező intervenciós sáv közepét jóval alacsonyabb szinten, 283 forint/euró alatt mintegy 30 százalékkal kellett volna kijelölni. Róna Péter szerint ugyanis a magyar export olyan nagy importhányaddal dolgozik, hogy ennél a kurzusnál erősebb forint az importőröknek kedvez, az exportálóknak inkább kedvezőtlen.
   
Ezzel együtt Róna Péter azt az álláspontját fogalmazta meg, hogy a mostani magyar gazdaságpolitikai modell, az exportorientált hazai gazdaság koncepciója megbukott. A magyar gazdaság komparatív előnyeire kell helyezni a hangsúlyt, nem a kivitelt kell mindenáron erőltetni - hangsúlyozta.
   
Heim Péter kritikával illette a magyar jegybankot, elsősorban azért, mert a monetáris politikai eszköztárból szinte csak a kamatpolitikával él, holott a monetáris eszköztár más elemeivel a mostaninál nagyobb likviditást kellene teremteni a gazdasági szereplők számára.
   
Heim Péter szerint a reálárfolyamnál, azaz gyakorlatilag az inflációval korrigáltnál alacsonyabb árfolyamot kellene elérni, ezzel lehetne a magyar gazdaságot dinamizálni. Ezt tették az ázsiai feltörekvő piacok államai is a 90-es években az ázsiai válságot követően - emlékeztetett. Egy példával élve elmondta: ha 10 év múlva az  egyensúlyi árfolyam 250 forint/euró lenne, akkor arra kellene törekedni, hogy ennél alacsonyabb, például 260-265 forint körül legyen a forint/euró kurzus.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG