A pénzintézet megjegyzi, hogy az összefüggés további vizsgálatokat igényel, de tény, hogy az elmúlt nyolc futball világbajnokságon a győztes ország GDP-je kedvező fordulatot vett, illetve ha eleve magas volt, akkor tovább nőtt.
Egy kivétel akadt csupán, az 1982-es olasz világbajnoki cím, hiszen akkor a győztes GDP-je 0,4 százalékos csökkenést mutatott. Abban az évben a foci–GDP összefüggés szerint Franciaországnak kellett volna nyernie, az ország GDP-je ugyanis az egy évvel korábbi mínusz 0,8 százalékról plusz 1,5 százalékra emelkedett.
A közlemény szerint 2006-ban Olaszország GDP-je a mínusz 0,72 százalékról 1,44 százalékra nőtt, 2002-ben Brazília GDP-je a mínusz 2,9 százalékról plusz 1,36 százalékra emelkedett, 1998-ban Franciaország gazdasági növekedése 1 százalékról 1,25 százalékra gyorsult.
A közlemény szerint azonban nem tudni miért ugrik meg rendre a világbajnok országok GDP-je a győzelem évében. Ha nem a foci hat a gazdaság teljesítményére, hanem a gazdasági növekedés inspirálja a játékosokat, akkor az idén alighanem Brazília nyer - jósolja a Crédit Agricole. Az elemzők szerint ugyanis a világbajnokság esélyesei közül Brazília lábalt ki leghamarabb a válságból.
Ha az összefüggés fordított, és nem a foci hat a gazdaságra, hanem a gazdaság a focira, akkor az első negyedévi 2,7 százalékos növekedés újabb brazil győzelmet vetít előre.
MTI