"A legutóbbi kijelentéseknek nincs közvetlen hatása a kormány előtt álló hitelfelvételi kondíciókra... de komoly mértékben befolyásolják az egyik besorolási tényezőt, a követett költségvetési politikát" - mondta David Heslam, a Fitch Ratings feltörekvő európai szuverén adósbesorolási részlegének vezetője.
"Komolyan aggódunk a fiskális politika választások utáni alakulása miatt... tekintettel az ország magas eladósodottságára, nagyon kicsi a hibahatár" - mondta.
Utalva az IMF-hitel még le nem hívott és az idén esedékes részfolyósítására, David Heslam megjegyezte, hogy a hitelminősítő intézet a besorolás felülvizsgálatával megvárja a magyar kormány költségvetési intézkedéseinek részleteit.
A Fitch "BBB" besoroláson tartja a magyar szuverén adósságot negatív kilátással. A Moody´s "Baa1" besoroláson tatja a magyar szuverén adósságot negatív kilátással. A Standard & Poor´s "BBB-" besoroláson tartja a magyar szuverén adósságot stabil kilátással. |
"A kijelentések negatív besorolási tényezőkként hatnak, mivel ráterelik a figyelmet a magas államadósságra és küladósságra, kockázatot jelentenek kamatok emelkedése és a forint árfolyamának gyengülése irányába és ezzel veszélybe sodorják az ország gazdaságának helyreállítását" - írja Dietmar Hornung elemző a Moody´s heti rendes besorolási jelentésében.
Dietmar Hornung szerint a magyar kormány kinyilvánított szándéka unortodox intézkedések alkalmazására a gazdasági növekedés fellendítése érdekében, szintén aggályokat támaszt. "Nézetünk szerint mindezek a bizonytalansági tényezők komolyan kockázatják Magyarország hitelképességét" - mondta.
A Standard & Poor´s nem kívánt állást foglalni a magyar besorolás felülvizsgálatának kérdésében a kormány intézkedési tervének megismerése előtt.
MTI