1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Elnézést kértek a brit bankválságtól legsúlyosabban érintett pénzintézetek volt vezetői a bankjaik bukásához vezető hibákért
Elnézést kértek a brit bankválságtól legsúlyosabban érintett pénzintézetek volt vezetői a bankjaik bukásához vezető hibákért.

A brit parlament alsóházának pénzügyi bizottsága a Royal Bank of Scotland és a Halifax Bank of Scotland (HBOS) leköszönt egykori vezetőit hallgatta meg a bankválság hátteréről. Lord Stevenson, a jelzálogkölcsönzésre szakosodott HBOS vezérigazgatója a bizottság előtt kijelentette: "fenntartások nélkül" bocsánatot kér a történtekért. Stevenson elismerte: kollégái és a bank részvényesei is "rengeteg pénzt" vesztettek, és "egyes időszakokban" a bank ügyfelei is "komoly bizonytalanságot" élhettek át.

Sir Tom McKillop, a Royal Bank of Scotland volt elnöke a meghallgatáson kijelentette: ő már tavaly novemberben elnézést kért, de ezt kész "minden további nélkül" megismételni a bizottság előtt.

A két bank tavaly elvesztette piaci tőkeértékének több mint 90 százalékát, és a brit kormánynak példátlan méretű - járulékos elemeivel együtt összesen 500 milliárd font elvi értékű - bankmentő intézkedési csomagot kellett életbe léptetnie, nehogy a pánik az egész brit bankrendszert összedöntse.

Mervyn King, a Bank of England - a brit jegybank - kormányzója néhány hete, vezető brit üzletemberek előtt tartott drámai hangvételű előadásában kijelentette: a brit bankrendszer az I. világháború kezdete óta nem volt olyan közel az összeomláshoz, mint tavaly ősszel, az amerikai Lehman Brothers befektetési bankóriás bukását követő piaci pánik idején.

A megingás főleg a nagy jelzálogkölcsönző intézetek körében volt súlyos mértékű, ezek a szakosított bankok ugyanis hagyományosan nem elsősorban a náluk elhelyezett lakossági megtakarításokból, hanem a bankközi - nagybani - likviditáspiacról finanszírozzák napi működésüket. Ez a piac azonban a fejlett ipari térséget alapjaiban megrázó - majd a felzárkózó piacokra is átterjedő - pánik során gyakorlatilag elapadt, súlyos zavarokat okozva a mind szűkösebbé váló hitelforrásokkal küszködő reálgazdaság működésében is.

A Royal Bank of Scotland a neki nyújtott költségvetési tőkepótlás nyomán jelenleg 68 százalékos állami tulajdonban van. Az HBOS-t időközben felvásárolta egy másik nagybank, a Lloyds TSB, de ez az egyesült pénzintézet is költségvetési segítségre szorult, és meghaladja a 40 százalékot a csoportban szerzett állami részesedés. 

A keddi meghallgatáson a két legsúlyosabban kivéreztetett brit nagybank volt vezetőit elsősorban arról faggatták, hogy üzleti és akvizíciós politikájuk mennyiben járulhatott hozzá a rájuk bízott pénzintézetek bukásához. A képviselők mindenekelőtt a Royal Bank of Scotland által 2007-ben felvásárolt holland ABN Amro ügyét firtatták. Az RBS - felvásárlási konzorcium élén - összesen 70 milliárd eurót költött a holland bank megszerzésére. Sir Tom McKillop, a Royal Bank of Scotland volt elnöke elismerte, hogy "súlyos hiba volt" belemenni ebbe az ügyletbe.

Arra a kérdésre, hogy mennyire tartja eltúlzottnak a vételárat, Sir Tom úgy fogalmazott: nem tud arányokat megállapítani, mert az ABN Amro megvásárlására fordított "minden egyes penny" kifizetése tévedés volt.

A meghallgatás központi eleme volt a bankok jutalmazási rendszere is. A volt bankvezetők elismerték, hogy a jelenlegi prémiumrendszer alapvető átalakításra szorul, azzal a felvetéssel azonban nem értettek egyet, hogy a prémiumok az eltúlzott kockázatvállalást ösztönözték.

Sir Fred Goodwin, a Royal Bank of Scotland volt vezérigazgatója azt mondta: a kereskedők megszabott korlátok között mozoghattak, és csak olyan tranzakciókat hajthattak végre, amelyekre jogosultak voltak. A banki premizálás mindazonáltal az egyik legsúlyosabb vitatéma Nagy-Britanniában a jelenlegi válság közepette.

Alistair Darling brit pénzügyminiszter a hétvégén közölte: független vizsgálatot kezdeményez annak feltárására, hogy a javadalmazási rendszer hogyan befolyásolja a banki kockázatvállalást. A miniszter szerint nem szabad olyanokat jutalmazni, akiknek eltúlzott kockázatvállalásai bankokat döntöttek össze, ügyfelek millióinak életét megkeserítve.

Nemrégiben Gordon Brown brit miniszterelnök személyesen is kikelt a nagy banki jutalmak ellen. A BBC-nek adott egyik nyilatkozatában azt mondta: a prémiumkultúra által hajtott "felelőtlenség" is oka a most kialakult piaci válságnak, és a City jutalmazási rendszerének egyes elemei "elfogadhatatlanok".

Brown szóvivője a héten közölte: a kormányfő "rendkívül dühös", amiért a nagybankok továbbra is komoly prémiumok kifizetését tervezik alkalmazottaiknak. Különös felháborodást keltett az a hír, hogy a jelentős költségvetési juttatással életben tartott Royal Bank of Scotland is egymilliárd font jutalmat akar folyósítani befektetési bankárainak. Brown egy minapi beszédében kijelentette: a kormány eltökélt szándéka, hogy véget vessen "a bukást jutalmazó" prémiumrendszernek.

Kivonulnak a bankok Kelet-Európából
Tömegesen csődölnek be a britek
Eltűnt egy teljes év GDP-je a briteknél 

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG