A piacok beszűkülése, a pénzpiaci bizonytalanság, a forint hónapokon át tartó mélyrepülése olyan megterhelést jelentett a vállalkozásoknak, amelyeket csak jelentős megtakarításokkal, likviditáskezelő megoldásokkal, vagy tőkebevonással voltak képesek átvészelni. Bár a válság mélypontján folyamatos támadás érte a pénzintézeteket amiatt, hogy nem nyújtanak hitelt a vállalkozásoknak, az elmúlt hónapok bebizonyították, hogy továbbra is banki hitelek a kkv-k elsődleges pénzügyi forrásai.
Az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zártkörűen Működő Részvénytársaság ez év április folyamán a kkv programok keretében 62 kérelmet fogadott be mintegy 10 milliárd Ft értékben. A befogadások száma, azok összesített értéke, valamint az egy kérelemre jutó hitelérték az előző havi kimagasló teljesítményhez képest csökkenést mutat. Ennek oka a kisebb összegű közvetlen befogadások súlyának növekedése volt. Az áprilisban és a korábban befogadott kérelmekből 66 jóváhagyás történt 10,3 milliárd Ft értékben. Mindkettő elmarad a március havitól, jóllehet felülmúlják az előző év azonos időszakának adatait. Az átlagos befogadási érték 164 millió Ft, a jóváhagyott ügyleteké 157 millió Ft volt - tudtuk meg a bank közleményéből. |
A legutóbbi negyedéves eredmények azt mutatják, hogy, bár még mindig nem éri el a bankok megítélése a válság indulásakor mért szintet, az elmúlt másfél évben most először történt pozitív irányú elmozdulás. „Ez az első jele lehet annak, hogy a bankok - a válság kirobbanása óta először, és most is nagyon óvatosan, de - újra nyitottabbá kezdenek válni a hitelezésre, illetve az is valószínű, hogy a vállalkozások bankokkal kapcsolatos elvárásai is árnyaltabbak lettek” – elemezte az eredményeket Németh László.
A mintegy 700 kkv vezető megkérdezésével végzett kutatás eredményéből az is kiderült, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások számára a banki hitelek jelentik az elsődleges finanszírozási megoldást (39%). Második helyen (34%) az uniós és állami pályázatokból nyert támogatásokat jelölték meg finanszírozási lehetőségként, melyet a tagi vagy tulajdonosi kölcsönök követnek (31%). A kutatás talán legpozitívabb eredményének az tekinthető, hogy a vállalkozások zöme, 82%-a véli úgy, hogy egyáltalán nem, vagy csak nagyon minimális esélye van annak, hogy az elkövetkezendő egy évben hitel visszafizetési problémákkal fog szembesülni.
Az alacsony ismertség és igénybevétel legfontosabb oka az, hogy az EU források felhasználása a likviditási/működésfinanszírozási területen kizárt, illetve erősen korlátozott – itt minden esetben elvárt új tevékenység, beruházás vagy tevékenység bővülés, amire a válság kapcsán kevés cég gondol. Az uniós hitelhez folyamodó vállalkozások körében az Új Magyarország Forgóeszköz Hitel és az Új Magyarország Vállalkozásfejlesztési Hitel konstrukciók a leginkább népszerűek.
Privátbankár - Zsiborás Gergő