A kormány eltüntetné a képviselők felét
Mint elmondta: az önkormányzati rendszer átfogó megújításának az a célja, hogy a rendszer ésszerűbben, takarékosabban, demokratikusan működjön, s hatékonyabb, az állampolgári igényeket jobban kielégítő legyen.
Az átalakítás szlogenje a "több demokrácia, kevesebb bürokrácia" - fogalmazott a miniszter. Kiemelte: jelenlegi tagolt az önkormányzati rendszer, szétaprózott az önkormányzati igazgatás, indokolatlanul drága a bürokrácia, és ez megnehezíti az állampolgárok ügyeinek intézését.
A kormány által javasolt lépéseknek húszéves beidegződésekkel, szakmai-politikai ellenállással kell megküzdeniük - közölte Gyenesei István, hozzátéve: az általuk javasolt változtatások szinte mindegyike érinti az önkormányzati törvényt, amelynek módosításához kétharmados többség kell.
A kormány azt javasolja egyebek mellett, hogy az önkormányzati képviselő-testületek létszámát differenciáltan csökkentsék, ez azt eredményezné, hogy a jelenlegi 25.941 fős képviselői létszám 45,7 százalékkal csökkenne, 14.077 főre - jelentette ki Gyenesei István, hozzátéve, hogy ez nyolcmilliárd forintos megtakarítást jelentene a helyhatóságoknak.
A szakminiszter elmondta: a kabinet azt is javasolja, hogy páros létszámú legyen minden képviselő-testület, és terjesszék ki a polgármesteri vétójogot.
Az 500 fő alatti településeken megfontolandó, hogy működjön-e főállású polgármester, ennek az lenne a feltétele, hogy a település költségvetésén belül a működési költségek 5 százalékát nem haladhatja meg a polgármester javadalmazása - közölte a Gyenesei István.
Megváltozna a jegyzők jogállása, körjegyzőséget nem csak egymással határos települések alakíthatnának, csökkenne az önkormányzati hivatalok száma: 1500 fő alatti településen nem lehetne önálló hivatalt működtetni - sorolta még a kormány javaslatait a miniszter.
Megfizetjük a járulékcsökkentés árát
Szűcs Erika: megvédjük a jövő nyugdíjasait
Gyurcsány előjött a farbával
MTI