1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Veszélyes lehet a kelet-európai országokra az a törekvés, hogy megkülönböztessék saját gazdaságuk helyzetét másokétól - mondták londoni elemzők, többek között Magyarországról is
Veszélyes lehet a kelet-európai országokra az a törekvés, hogy megkülönböztessék saját gazdaságuk helyzetét másokétól, például Magyarországétól, mert ennek esetleges következményei szélsőséges esetben járványként szétterjedhetnek az egész térségben, mondták londoni feltörekvő piaci elemzők a forint gyengülése kapcsán adott helyzetértékelésükben.

A 4cast nevű gazdaságelemző és előrejelző csoport szakértői kiemelték: a közép-európai államoknak sok közös vonásuk van. Mindegyikük kis, nyitott gazdaság, jelentős mértékben kitéve a gépjárműágazatnak, amely a válságtól legsúlyosabban érintettek között van a pénzügyi szektoron kívül.

A térségi feldolgozóipar egésze - amely kivétel nélkül mindegyik közép-kelet-európai országban a növekedés egyik fő hajtóereje - szintén erőteljesen függ az exportkereslettől, amely az utóbbi hónapokban a mélybe zuhant. Ebből a szempontból nézve "nem ésszerűtlen" a térségre mint egységes tömbre tekinteni, áll a 4cast szerdai londoni elemzésében.

A ház szerint ugyanakkor Kelet-Európára a legutóbbi napokban nem az export vagy a GDP-teljesítmény, hanem a pénzügyi szektorral, az adósságok refinanszírozásával és a valutagyengüléssel kapcsolatos félelmek gyakorolják a fő nyomást. Ebből az irányból nézve egyértelmű, hogy az egyes országok érintettsége különböző, és érthető, ha ezek az országok igyekeznek különbséget tenni saját maguk és a többiek között.

Ez volt az egyik oka annak, hogy a 180 milliárd eurós pénzügyi keretre szóló magyar javaslatot több térségbeli társállam is elvetette a hétvégi brüsszeli informális EU-csúcson. A cég szerint ez lehet a magyarázata talán még annak is, hogy  a cseh, a lengyel, a szlovák, a bolgár és a román pénzügyi felügyeleti szervek közös szerdai nyilatkozatához - amely tiltakozik az ellen, hogy a kelet-európai régiót egy egységként kezeljék - a magyar felügyelet, a PSZÁF csak késve csatlakozott. Az elemzés szerint mindazonáltal "könnyen lehet, hogy ez a feltételezés már az összeesküvés-elméletek birodalmába tartozik".

Gyurcsány teljesen magára maradt?

Mindenesetre a térségi politikai döntéshozók különbségtételi erőfeszítései kezdenek eredménnyel járni: szerdán meredek kiugrással eddigi csúcspontjára emelkedett a cseh korona forintárfolyama, és a zlotyi-forint páros is követte az irányt, áll a 4cast elemzésében. A ház szerint egy nap alatt ilyen fordulatot nem fundamentális okok magyaráznak; itt spekulánsokról van szó, akik "kezdik felismerni, hogy a térségi döntéshozók üzeneteiben van valami".

A 4cast elemzői szerint sem indokolatlan a különbségtétel a kelet-európai országok között, de van egy pont, ahol ez már veszélyessé válik, és úgy tűnik, hogy a térségi vezetők nincsenek tudatában e kockázatnak. Ugyanis ha az emberek például elkezdenek sorban állni a régió bármely országának bármelyik nagybankja előtt - teljesen mindegy, hogy ennek lenne-e tényleges oka vagy sem, és az is, hogy melyik országban történik -, annak azonnali járványos hatása lenne a térség összes többi országának bankrendszerére. Egy ilyen, lélektani tényezők által terjesztett járvány bármilyen - még teljesen egészséges - bankrendszert is képes összedönteni, áll az elemzésben.

A 4cast szerint a különbségtétel rövid távon működőképesnek tűnik, és még fundamentális tényekkel is alátámasztható. Megvan azonban ennek is határa, és szélsőséges esetben visszafelé is elsülhet. Ha a legrosszabb következik be, a térség kormányai sajnálni fogják, hogy nem sorakoztak fel egységesen a közös mentőcsomag gondolata mögött, áll a londoni elemző ház értékelésében.

Gyurcsány: a tervem nem halott
Eszünkbe se jusson az államcsőd?
320: tesztüzemmód a forintpiacon?
307 felett: kinek kell egyáltalán a forint?
Gyurcsány utálja a forintot, jön az euró

Legfrissebb devizaárfolyamok

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG