Elmondta: a kormány a legolcsóbb, az állam és a magánszféra együttműködésén alapuló PPP-konstrukcióban megvalósuló megoldást választotta a többségében független szakértőkből álló előkészítő bizottság által javasolt négy elképzelés közül.
Ismertetése szerint a megoldás lényege, hogy a beruházást a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) által kiírt közbeszerzési pályázat keretében kiválasztott magánbefektető valósítja meg, aki az ingatlanok felépítése mellett az üzemeltetéshez kapcsolódó szolgáltatások egy részének biztosítására is lehetőséget kap. Gál J. Zoltán hozzátette: biztonsági szempontokból az infokommunikációs, az adatnyilvántartási és a biztonsági feladatokat továbbra is az állam fogja ellátni. A szerződéskötést követően a negyed megvalósításáért viselt kockázatot elsősorban a pályázaton nyertes magánbefektetőt fogja viselni.
A jelenlegi minisztériumi épületek értékesítéséből várható több mint 100 milliárd forintot az államadóság csökkentésére lehet majd fordítani, miközben a becslések alapján az épületegyüttes kivitelezése mintegy 32,3 milliárd forintba fog kerülni - olvasható a sajtóanyagban. |
Beszámoltak arról is, hogy a kormány a költségvetés általános tartalékának terhére 2,756 milliárd forintot csoportosít át a kormányzati negyed projektszervezet részére; ez az összeg fedezi a tervezés finanszírozását és a beruházással kapcsolatos kiadásokat.
Gál J. Zoltán kérdésre válaszolva elmondta, hogy a kormányzati ingatlanok üzemeltetési költségei jelenleg mintegy 13 milliárd forintba kerülnek, ez várhatóan 8,5 milliárd forinttal csökkenne a kormányzati negyedben. A kancellária államtitkára újságírói érdeklődésre közölte: az Alkotmánybíróság kezdeményezte, hogy elhelyezésük legyen része a kormányzati negyednek.
Mint elhangzott, a kormányzati negyed megvalósításáról elfogadott kormányhatározat hamarosan megjelenik a Magyar Közlönyben, a közbeszerzési eljárás megindításához szükséges országgyűlési határozati javaslatot sürgős tárgyalást kérve a héten nyújtják be a parlamentnek, és ezt június 15-ig elfogadhatja a Ház.
A Fidesz továbbra is arra vár választ, hogy mennyibe kerül majd 20-25 év alatt az új kormányzati negyed megépítése és üzemeltetése. Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője kifogásolta, hogy a kormányszóvivői tájékoztatón elhangzottak szerint 32,3 milliárdba kerülő beruházás 140 milliárd megtakarítást jelent. Cser-Palkovics András szerint vagy valamelyik szám nem stimmel, vagy pedig csúsztat a kormány és olyat hasonlít össze, amit nem lehet. Az ellenzéki politikus azt mondta: hónapok óta nem kapnak választ arra az alapkérdésre, mennyibe fog kerülni 20-25 év alatt az új kormányzati negyed megépítése és üzemeltetése.
Mint mondta, a kormány ismét azt a finanszírozási modellt, a PPP-projektet választotta, amely korábban a kollégiumépítéseknél, vagy az autópálya-építéseknél már megbukott, és az Állami Számvevőszék is kifogásolta. Cser-Palkovics András hozzátette: a recept hasonló lehet, mint a korábbi "Gyurcsány-üzleteknél", vagyis az állam rosszul jár, egy szűk üzleti kör viszont jól.
A Fidesz a Legfőbb Ügyészséghez fordul
Nem csúszik a kormányzati negyed
Gyurcsány már biztosan nem megy az új negyedbe
Könnyebb lesz pályázni a kormányzati negyed projektre (hanganyag)
A kormányzati negyedet ellenőrző bizottság már megvan
Kormányzati negyed, miniszterelnöki megbízottal
MTI