A Le Figaro értesülése szerint az EBRD programja Magyarország mellett, a három balti állam, valamint Bulgária, Románia és az Európai Unión kívül Ukrajna és Szerbia bankjait érinti. A támogatást azonban nem az országok, hanem közvetlenül az érintett bankok kapják. Mirrow szerint az anyabankok tőkekivonása kelet-európai leányvállalataikból nem vált általánossá, hanem inkább a megdrágult hitelek jelentenek problémát, amelyhez kiegészítő kockázatként járul a nemzeti valutákra gyakorolt nyomás. - A támogatási programunkat minél előbb be kell indítani, egyébként hitelválság fenyeget Kelet-Európában, azaz nincs elégséges finanszírozás a vállalatok, a háztartások és a külkereskedelem számára - mutatott rá a bankelnök.
Rájöttek: Kelet-Európát meg kell menteni
Közös európai bankfelügyelet kell
A mentőcsomag hírére erősödött a forint 25 milliárd eurós mentőövet dobnak Kelet-Európának Soha jobbkor: erősödött a forint a mentőcsomag hírér |
A rossz bank, a jó és a bizalom
Mirrow elismerte, hogy a devizalapú hitelek felvételének folytatása "játék a tűzzel", de ugyanakkor lehetetlennek tartja annak betiltását, hiszen a kelet-európai országok saját valutájukban csak nagyon magas kamatokkal tudnának hosszú távú kölcsönökhöz jutni. A bankelnök Lengyelország példáját tartja követhetőnek, ahol a bankok adósságállománya és a saját tőkéje közötti arány jóval óvatosabb, mint a többi kelet-európai országban.
Nem kell bővíteni az eurózónát
Az EBRD elnöke szerint a válság nem alkalmas pillanat az eurózóna kibővítésére, de szerinte most kell elkezdeni a belépést egy bővítési mechanizmusba. El kell kezdeni a tárgyalásokat az eurózóna és az Európai Unió tagállami között, meghatározva minden egyes ország számára a szükséges lépéseket az eurózónához való csatlakozásig, hogy a dátumok egyértelműek legyenek. Ez a folyamat pénzügyi és makrogazdasági szinten is stabilizálná az országokat. A maastrichti kritériumokon viszont nem szabad változtatni Mirrow szerint.
Magyar mentőötlet: 180 milliárdos alap kellene
Az Unió cáfolja a magyar felvetést A szóvivő szerint Magyarországról semmilyen felvetés nem érkezett egy mentőalap létrehozását illetően, részletek: ITT. |
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a hírügynökségnek adott interjújában kifejtette, hogy az "Európai Stabilizációs és Integrációs Program" rövid távra biztosítana forrásokat a kormányzatok számára, tartalmazná a magánszektor adósságainak átalakítását, a bankok feltőkésítését és a vállalatok likviditásának javítását. Mint a miniszterelnök megjegyezte: a tervet az e hét végi uniós csúcstalálkozón fogja ismertetni.
"Csökkentenünk kell a régió kockázatait, és ez pusztán csak szavakkal nem megy"- jegyezte meg, hozzátéve, hogy a Európai Uniónak vezető szerepet kell betöltenie a stabilizálásban. Szerinte a csomag révén minden bizonnyal féket lehet vetni a nemzeti valuták leértékelődésének, amely jelenleg a régió legnagyobb kockázati tényezője.
Kelet-Európa bedönti az euróövezetet?
"Európa tragédiája lenne az újbóli megosztottság"
A Times velünk ijesztegeti Amerikát
Európa még soha nem látta ilyen sötétnek a jövőt
Nem szeretne banki osztalékot látni a PSZÁF
MTI, Privátbankár