1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A lengyel kormányfő pénteken az eurócsatlakozási feltételrendszer felülvizsgálatát szorgalmazta, és a válsággal kapcsolatban egoizmussal vádolta a nagy európai uniós tagállamokat
A lengyel kormányfő pénteken az eurócsatlakozási feltételrendszer felülvizsgálatát szorgalmazta, és a válsággal kapcsolatban egoizmussal vádolta a nagy európai uniós tagállamokat. Elutasította a közkiadások drasztikus növelését a válságkezelésben, úgy vélve, hogy a "nehéz igazságokat" is tudni kell képviselni.

"Meg kell vizsgálnunk, nem szorulnak-e felülvizsgálatra a rendszerbe való felvétel szabályai", idézte Donald Tusk nyilatkozatát pénteken a Financial Times Deutschland (FTD) című német üzleti napilap.


A lengyel miniszterelnök konkrétan az euróövezeti tagság előszobájául szolgáló európai átváltási mechanizmusra (ERM-2) célzott, emlékeztetve arra, hogy a lengyel és a térségi valuták nagy ingadozásnak vannak kitéve. A zlotyi, 4,6505-25/eurón, péntek délben 13,01 százalékkal volt gyengébb az euróhoz képest, mint az év végén, de a korábbi napokban nem volt ritka a 19-20 százalékos veszteség sem tavaly év végéhez képest, miután a zlotyi tavaly 14,29 százalékot vesztett az euróval szemben. Az ERM-2-ben egy valuta árfolyama lefelé vagy fölfelé egyaránt csak 15-15 százalékkal térhet el az európai pénzügyi hatóságokkal közösen megállapított sávközéptől az euróhoz viszonyítva, különben be kell avatkozni védelmében. 

A hét elején a lengyel államfő emiatt éppenséggel helytelenítette is a zlotyi gyors bevitelét az ERM-2, amit a kormány az idei év közepére tervez. Lech Kaczynski szerint "a válság idején az ERM-2-ben való tartózkodás azt eredményezheti, hogy vagy ki kell abból lépni, vagy elveszne az ország devizatartalékának jelentős része". A brit Financial Times a maga részéről e hét elején szerkesztőségi cikkben sürgette, hogy a belépési feltételrendszer törlésével mielőbb fel kell venni a kelet-európai EU-tagállamokat az euróövezetbe, mert a keleti térség pénzügyi válsága a valutaunió összeomlásának kockázatát is felveti.

A lengyel miniszterelnök pénteken arról is szólt a német lapnak nyilatkozva, hogy egyes döntések gazdasági vagy pénzügyi protekcionizmushoz vezetnek, ez pedig ellentmond az európai jog szellemének és betűjének.

A kormányfő hangsúlyozta, hogy a válság valamennyi tagállamot sújtja, ezért közös megoldást kell keresni. A nagy tagországok gazdaságai a "nemzeti egoizmusból" csak rövid távú előnyöket szerezhetnek, vélekedett Tusk, utalva arra: az adott államoknak tudatában kell lenniük annak, hogy ezáltal az egész Európai Unió létezését veszélyeztethetik. A lengyel miniszterelnök az interjúban név szerint egyetlen országot sem említett, az FTD azonban emlékeztetett: mindenekelőtt Franciaországot érték bírálatok Európa-szerte, amiért saját iparának védelmét helyezte előtérbe.

"Az uniónak ma minden körülmények között állnia kell a szolidaritás vizsgáját. Ha ugyanis ma  elbukunk, a vizsgát a jövőben sem tudjuk majd teljesíteni" - mondta Tusk. A nagyobb tagállamok Lengyelországgal való szükséges szolidaritásának próbájaként is említette a miniszterelnök országa belépését az euró előszobájába, az ERM-2-be. Lengyelországnak csatlakoznia kell az ERM-2. rendszerhez, hogy ezáltal két évvel később be tudja vezetni az eurót, erősítette meg a kormányfő, azzal, hogy Lengyelország terve szerint az euróövezeti csatlakozás 2012-ben következik. Ebből kiindulva a lengyel kormány a válság idején sem az állami kiadásokat akarja növelni, hanem a költségvetési deficitet akarja - átszámítva - 4 milliárd euróra korlátozni. Ezért átfogó takarékossági intézkedéseket határozott el, utalt rá a miniszterelnök. 

Mindezzel összefüggésben Tusk "elsietett reakcióként" jellemezte azt, hogy a nagy uniós tagállamok a válság idején drasztikusa növelik az állami kiadásokat.  "A nagy terveknek, illetve a nagy számoknak ez a fesztiválja idegessé tesz" - hangoztatta a miniszterelnök, és úgy vélekedett: Európának olyan vezetőkre van szüksége, akik a "nehéz igazságot" is képviselni tudják.

Varsó: 4%-ra vágták vissza az alapkamatot
Lengyelország egyáltalán nem rohan az euróövezetbe

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG