A szakszervezetek máris betagadtak
Az állam kiadásainak és a munkára rakodó terhek csökkentésének, valamint a szociális-jóléti rendszer átalakításának három pontjában kért közmegegyezést a konzultációk után a munkaadói és munkavállalói oldaltól Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. |
Gaskó István megismételte korábbi véleményét: a LIGA nem támogatja az egykulcsos adó bevezetését, márpedig a kormány javaslatai szerinte ebbe az irányba mutatnak. Bírálta az adómentes béren kívüli juttatások - ide tartozik az üdülési csekk és az étkezési hozzájárulás is - tervezett megadóztatását, és a 13. havi nyugdíj beépítését a nyugdíjba.
Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke azt hangsúlyozta, hogy a fontos megállapodásokat feltétlenül az OÉT keretein belül kell megkötni, egyben ismét bírálta a Reformszövetség és a Gazdasági Egyeztető Fórum (GEF) létrehozását az OÉT mellett. Felhívta a figyelmet arra, hogy a természetbeni juttatások tervezett megadóztatása akár jelentős foglalkoztatási problémát is okozhat egyes ágazatokban, például a vendéglátásban.
Hernádvölgyi Andrea, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) alelnöke azt javasolta, hogy a kormány vegye jobban figyelembe az egyes társadalmi rétegek teherbíró képességét. A nyugdíjreformmal kapcsolatban arra intette a kormányt, hogy ne kapkodjon, vitassa meg az elképzeléseit az érintettekkel. Nem a nyugdíjasokkal, hanem a nyugdíjba készülőkkel - mondta.
Varga László, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának (SZEF) elnöke kevesellte a munkahelyek megtartására és növelésére tervezett lépéséket, míg Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke azt mondta: az alapelvekkel ugyan egyet tudnak érteni, de a részletekről nagy vita várható. Hozzátette: nem tartják elegendőnek a javaslatokat a válság kezelésére.
A munkaadói oldal az adórendszer egészét érintő, 8-10 százalékpontos adócsökkentést javasolt. Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének alelnöke szerint a munkavállalói oldal nem érzékeli a válság súlyát. "Ébresztő, kedves munkavállalói képviselők" - emelte fel a hangját Rolek Ferenc, azt magyarázva, hogy most nem arról kell beszélgetni, "miként lehet elosztani igazságosan 100 milliárd forintot". A világot beterítő válságnak kemény következményei lesznek, kevesebb lesz a kifizetett bér és kevesebb lesz a juttatás - hangsúlyozta az MGYOSZ alelnöke.
Milyen alternatívája van a miniszterelnök által ajánlott megállapodásnak? - tette fel a kérdést, s véleménye szerint nincs reális alternatíva, különben "összezuhan az ország".
A munkaadói oldal úgy látja, hogy az ország hosszú versenyképessége kerülhet bajba, ha nem sikerül megállapodni a 8-10 százalékpontos adómérséklésben, ami javíthatja a versenyképességet - fogalmazott Rolek Ferenc. (Az adók 8-10 százalékpontos mérséklése azt jelentené, hogy a jelenlegi 40 százalékos GDP arányos adószint 30 százalékra csökkenne, igaz, ehhez a kiadásokat 2.200-2.700 milliárd forinttal kellene visszafogni.)
Demján Sándor, a Munkaadók és Vállalkozók Országos Szövetségének (VOSZ) elnöke a versenyszférában működő vállalkozásoknál szerveződő szakszervezetek létrehozását javasolta. A VOSZ elnöke megismételte az oldal 8-10 százalékpontos adószint csökkentési javaslatát, de véleménye szerint megfontolandó a szűkebben vett termelőszféra, az ipar, a mezőgazdaság és a szállítás adószintjének 15 százalékpontos csökkentése, és a bankszféra társasági adójának leszállítása 5 százalékra is. A többi ágazat majd később kerülhet sorra - tette hozzá.
A VOSZ elnöke figyelmeztetett: ha a kormány most nem teszi meg a munkaadók által javasolt adócsökkentési lépéseket, akkor hat hónap múlva sokkal drasztikusabb lépésekre kényszerülhet.
Az idén az ERM-2 be való belépés feltételeit kell megteremteni - mondta Veres János pénzügyminiszter az Országos Érdekegyeztető Tanács ülésén.
"Nincs közteher-növekedés a benyújtott javaslatok között" - válaszolta a munkavállalói oldal felvetésére a pénzügyminiszter. A munkaadókat arra kérte Veres János, hogy olyan adócsökkentési javaslatokat tegyenek, amelyek "másik lába", a kiadáscsökkentés is konkrét, s közben a GDP-arányos államháztartási hiány nem lépi túl a 3 százalékot.
Adóterv: "veszélyben a nagycsaládosok"
Heteken belül kiderül, mennyit ér a Gyurcsány-csomag
Az áfa-emelés a boltosoknak fog fájni
Fidesz: Gyurcsány csomagja mindenkinek betesz
Gyurcsány már alig meri kimondani, hogy "reform"
MTI