Ha csak a tényszámokat nézzük, akkor az látszik, hogy áprilishoz képest 431 ezer fővel nőtt a munkahellyel bírók száma a mezőgazdaságon kívüli szektorokban. Ez egyébként azt is jelenti, hogy 27 éve, 1983 szeptembere óta nem látott mértékben javult a foglalkoztatottság az USA-ban. A munkanélküliségi ráta eközben 9.7%-ra esett a megelőző havi 9.9%-ról azt követően, hogy tavaly októberben 26 éves csúcsnak számító 10.2%-ra ugrott az állástalanok aránya.
A várakozások szokás szerint széles sávban mozogtak. A Bloomberg által megkérdezett elemzők 220 ezer és 750 ezer közötti válaszokat adtak arra a kérdésre, hogy májusban összesen mennyi új munkahely jött létre a mezőgazdaságot nem tekintve. A Reuters felmérésében 175 ezer és 750 ezer volt a két szélsőérték. A munkanélküliségi ráta esetében 9.6% és 10% között szóródtak a várakozások.
Ami most pozitívan torzít azonban, az később negatívan is fog. A népszámlálást követően ugyanis a most felvettek több lépésben, de ismét az utcára kerülnek, vagyis a nyár végi, őszi hónapokban a munkaerőpiaci jelentés a valóságosnál rosszabb képet fog festeni, ugyanúgy, ahogy a jelentés most a valóságosnál jobb képet fest a gazdaságról. Hogy valós képet kapjunk az amerikai munkaerőpiacról, célszerű inkább a magánszektorban foglalkoztatottak számának alakulását követni, ez ugyanis kiszűri a népszámlálás miatt a kormányzati szektor hatását. E szerint májusban 41 ezer embert vettek fel a magáncégek, szemben a márciusi 231 ezerrel. Vagyis, éppen hogy jelentősen lassulni kezdett a munkaerő-felvételi ütem a vállalatoknál.
Elmondható tehát, hogy a májusban létrejövő 431 ezer új munkahely töredékét adja csak a gazdaság tényleges fejlődése. Mint ismert, az amerikai gazdaság már három egymást követő negyedévben is stabil növekedést tudott felmutatni évesítetten. Egyes vélemények szerint a munkáltatók az említett negyedévek nagy részében még nem igazán akarták elhinni, hogy a világ legnagyobb gazdasága a stabil növekedés útjára állt, amely számukra a felerősödő fogyasztói hajlandóságban ölt testet. Ez a szemlélet azonban különösen 2010 eleje óta az ellenkezőjére látszik fordulni. A megnövekedett fogyasztásra a cégek a termelői kapacitások növelésével, azon belül munkaerő felvétellel reagálnak. Ezt támasztja alá az ISM feldolgozóipari beszerzői menedzser indexe, amely a feldolgozóipar fokozódó aktivitására utal. (Minden 50 pont fölötti érték már a szektor és tágabb értelemben véve a gazdaság dinamizálódására utal)
A májusi, amerikai munkaerőpiaci adatok megítélése alapvetően vegyes, inkább negatív - írja az adatokhoz fűzott kommentárjában az Equilor. Van benne olyan elem, amely romló munkaerőpiaci kilátásokat vetít elénk, ami időben kitolja a Fed első kamatemelését, míg van benne olyan elem is, amely alapján ki lehet jelenteni, hogy a munkaerőpiac alapvetően jó úton halad a kilábalás felé. Örömteli például, hogy már az egymást követő ötödik hónapban nőtt a foglalkoztatottság az USA-ban, viszont kevésbé ad okot optimizmusra, hogy a 2010-es népszámlálás kiszűrésével már az látszik, hogy áprilishoz képest csökkent a foglalkoztatottság növekedése. Szintén kedvező, hogy márciusról áprilisra 800 ezer fő jelentkezett vissza a munkaerőpiacra azok közül, akik korábban a recesszió nyomán elvesztették állásaikat és inaktívvá váltak. Negatív viszont, hogy még mindig 15 millió fölött van kissé a munkanélküliek száma, miközben 2007 decemberében ugyanez még 7.5 millió körül volt.
Hogy ennek a tőke- és pénzpiacokon milyen mértékű lecsapódása lesz lefelé, azt azért nehéz megbecsülni, mert az elmúlt hetekben, de különösen a mai napon rendkívül negatív a befektetői hangulat és óriási ütemben menekülnek a befektetők a kockázatos eszközökből. Vagyis alap esetben hiába lett volna ennek az adatnak negatív hatása a piacokra, a mai rendkívül negatív hangulatban alig lehet megállapítani, hogy az esést mekkora mértékben indukálták a vártnál talán gyengébb adatok. A piaci szereplők továbbra is a kockázatos piacok és termékek ellen spekulálhatnak. Az Equilor szerint a BÉT mai mélyrepülésében a hazai folyamatokon kívül hozzájárult az amerikai adatismertetés is.
Privátbankár - Zsiborás Gergő