1p
Rekordmértékben javult az Egyesült Államokban a foglalkoztatási helyzet a friss adatismertetés szerint, ugyanakkor ez is alatta marad az előzetes várakozásoknak
Az Egyesült Államokban közép-európai idő szerint 14:30-kor tette közzé a Munkaügyi Minisztérium a 2010. májusra vonatkozó munkaerőpiaci statisztikát, amely szerint már az egymást követő ötödik hónapban nőtt a foglalkoztatottak száma az Egyesült Államokban - kezdi gyorselemzését az Equilor szerkesztőségünknek küldött közleményében.

Ha csak a tényszámokat nézzük, akkor az látszik, hogy áprilishoz képest 431 ezer fővel nőtt a munkahellyel bírók száma a mezőgazdaságon kívüli szektorokban. Ez egyébként azt is jelenti, hogy 27 éve, 1983 szeptembere óta nem látott mértékben javult a foglalkoztatottság az USA-ban. A munkanélküliségi ráta eközben 9.7%-ra esett a megelőző havi 9.9%-ról azt követően, hogy tavaly októberben 26 éves csúcsnak számító 10.2%-ra ugrott az állástalanok aránya. 

A várakozások szokás szerint széles sávban mozogtak. A Bloomberg által megkérdezett elemzők 220 ezer és 750 ezer közötti válaszokat adtak arra a kérdésre, hogy májusban összesen mennyi új munkahely jött létre a mezőgazdaságot nem tekintve. A Reuters felmérésében 175 ezer és 750 ezer volt a két szélsőérték. A munkanélküliségi ráta esetében 9.6% és 10% között szóródtak a várakozások.



Első pillantásra tehát könnyen félrevezető lehet a közel fél millió frissen munkába állt dolgozó, azonban ahogy arra a korábbi hónapok esetében már kitértünk, komoly torzító hatásoknak van kitéve a piacok által leginkább figyelt adat. Az amerikai szövetségi kormányzat ugyanis idén tartja a 10 évente esedékes népszámlálást, amelynek lebonyolításához közel 1 millió ideiglenes munkavállalót vesz fel, főként a mostani hónapokban. Áprilisban, a hivatalos adatok szerint már bőven érezhető volt a népszámlálás pozitív hozadéka, akkor kb. 156 ezer embert vettek alkalmazásba a népszámláláshoz köthetően.

Ami most pozitívan torzít azonban, az később negatívan is fog. A népszámlálást követően ugyanis a most felvettek több lépésben, de ismét az utcára kerülnek, vagyis a nyár végi, őszi hónapokban a munkaerőpiaci jelentés a valóságosnál rosszabb képet fog festeni, ugyanúgy, ahogy a jelentés most a valóságosnál jobb képet fest a gazdaságról. Hogy valós képet kapjunk az amerikai munkaerőpiacról, célszerű inkább a magánszektorban foglalkoztatottak számának alakulását követni, ez ugyanis kiszűri a népszámlálás miatt a kormányzati szektor hatását. E szerint májusban 41 ezer embert vettek fel a magáncégek, szemben a márciusi 231 ezerrel. Vagyis, éppen hogy jelentősen lassulni kezdett a munkaerő-felvételi ütem a vállalatoknál.

Elmondható tehát, hogy a májusban létrejövő 431 ezer új munkahely töredékét adja csak a gazdaság tényleges fejlődése. Mint ismert, az amerikai gazdaság már három egymást követő negyedévben is stabil növekedést tudott felmutatni évesítetten. Egyes vélemények szerint a munkáltatók az említett negyedévek nagy részében még nem igazán akarták elhinni, hogy a világ legnagyobb gazdasága a stabil növekedés útjára állt, amely számukra a felerősödő fogyasztói hajlandóságban ölt testet. Ez a szemlélet azonban különösen 2010 eleje óta az ellenkezőjére látszik fordulni. A megnövekedett fogyasztásra a cégek a termelői kapacitások növelésével, azon belül munkaerő felvétellel reagálnak.  Ezt támasztja alá az ISM feldolgozóipari beszerzői menedzser indexe, amely a feldolgozóipar fokozódó aktivitására utal. (Minden 50 pont fölötti érték már a szektor és tágabb értelemben véve a gazdaság dinamizálódására utal)



A munkanélküliségi ráta is csökkent áprilishoz képest és már 9.7%-on áll, igaz a legtöbb prognózis egyetért abban, hogy a ráta 2010 egészében magas szinten fog beragadni, annak köszönhetően, hogy a javuló gazdasági helyzetre való tekintettel egyre többen térnek vissza az inaktívak közül és kezdenek el ismét állást keresni. A munkanélküliségi statisztikákban ugyanis csak azok szerepelnek, akik aktívan állást keresnek. Most már egyébként az is ismert, hogy 2010 márciusa és 2010 áprilisa között több mint 800 ezer ember regisztrálta magát ismét munkakeresőként, sőt 2009 decembere óta ugyanez a szám 1,7 millió fő.

A befektetők egyik szeme még sír, a másik már nevet

A májusi, amerikai munkaerőpiaci adatok megítélése alapvetően vegyes, inkább negatív - írja az adatokhoz fűzott kommentárjában az Equilor. Van benne olyan elem, amely romló munkaerőpiaci kilátásokat vetít elénk, ami időben kitolja a Fed első kamatemelését, míg van benne olyan elem is, amely alapján ki lehet jelenteni, hogy a munkaerőpiac alapvetően jó úton halad a kilábalás felé. Örömteli például, hogy már az egymást követő ötödik hónapban nőtt a foglalkoztatottság az USA-ban, viszont kevésbé ad okot optimizmusra, hogy a 2010-es népszámlálás kiszűrésével már az látszik, hogy áprilishoz képest csökkent a foglalkoztatottság növekedése. Szintén kedvező, hogy márciusról áprilisra 800 ezer fő jelentkezett vissza a munkaerőpiacra azok közül, akik korábban a recesszió nyomán elvesztették állásaikat és inaktívvá váltak. Negatív viszont, hogy még mindig 15 millió fölött van kissé a munkanélküliek száma, miközben 2007 decemberében ugyanez még 7.5 millió körül volt.

Hogy ennek a tőke- és pénzpiacokon milyen mértékű lecsapódása lesz lefelé, azt azért nehéz megbecsülni, mert az elmúlt hetekben, de különösen a mai napon rendkívül negatív a befektetői hangulat és óriási ütemben menekülnek a befektetők a kockázatos eszközökből. Vagyis alap esetben hiába lett volna ennek az adatnak negatív hatása a piacokra, a mai rendkívül negatív hangulatban alig lehet megállapítani, hogy az esést mekkora mértékben indukálták a vártnál talán gyengébb adatok. A piaci szereplők továbbra is a kockázatos piacok és termékek ellen spekulálhatnak. Az Equilor szerint a BÉT mai mélyrepülésében a hazai folyamatokon kívül hozzájárult az amerikai adatismertetés is.

Privátbankár - Zsiborás Gergő

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG