A rendőri igazoltatások 80 százaléka felesleges
A rendőrök 1,4 millió embert igazoltatnak évente, az igazoltatásokra fordított idő - a munkaórák alapján - egy-egy esztendőben 335 millió forintba kerül. Az esetek zömében legfeljebb szabálysértést állapítanak meg, és a rendőri beavatkozások csupán egy százalékát követi elfogás. Így egy-egy körözött vagy bűncselekményen ért személy lefülelése több mint hárommillió forintba kerül - derül ki a Szigorúan ellenőrzött iratok című kutatási jelentésből.
Az intézkedések a roma és a nem roma személyek esetében ugyanúgy végződnek. A rendőri fellépés az előbbi csoportnál 78, a többieknél 79 százalékban bizonyul feleslegesnek. Budapesten a nem romákkal szemben kezdeményezett intézkedések negyven százalékában megállapítottak valamilyen jogsértést, míg a romák körében ez az arány csupán húsz százalék volt - írta a kutatás alapján napilap.
A vizsgálatot a rendőrség közreműködésével a Magyar Helsinki Bizottság folytatta le. A 2007 szeptemberétől a főváros VI. kerületében, Kaposvárott, illetve Szegeden hat hónapon át tartó program legfontosabb célja az volt, hogy megállapítsák, az úgynevezett etnikai profilalkotás mennyire terjedt el a rendőri gyakorlatban - tette hozzá a Népszabadság cikke.
Előzetesben Cozma feltételezett gyilkosai
Újabb rablás - a tettest 10 percen belül elkapták
Fegyveres támadások: nagyobb szigor a büntetésben
Népszabadság