A Rosneft a legnagyobb orosz olajtermelő
A 2004 végi első, de már akkor is vitatott kényszerárverésen megszerzett YUKOS-főegységgel, a Yuganskneftegazzal a második helyre tört fel az orosz olajcégek ranglistáján a LUKoil mögé, és a csütörtöki újabb YUKOS-árverésen elnyert Tomsknefttel piacvezetővé vált.
A Tomskneften kívül a Rosneft által 6,82 milliárd dollárért megszerzett, 10-es számot viselő csomag felöleli az acsinszki és az angarszki olajfinomítót, a VSNK (East Siberian Oil and Gas Company) 70,78 százalékát, valamint a YUKOS részesedéseit 33 kisebb regionális vállalatban.
Igaz, a Kommerszant emlékeztetett azokra az értesülésekre, amelyek szerint a Rosneft még az árverést megelőzően arról tárgyalt a szintén állami ellenőrzésű Gazprom monopóliummal, hogy a Tomskneft-csomag termelőegységeit átadja neki, pontosabban olajegységének, a Gazprom Neftnek.
"Mindamellett a Rosneft a favoritja az egy hét múlva esedékes következő árverésnek is, amelyen a YUKOS utolsó komoly termelőegységét, a Samaraneftagazt magába foglaló, 11-es csomagot verik dobra. Így a Rosneftnek esélye van arra, hogy akkor is megőrizze első helyét az olajágazatban, ha netán túladna a Tomskneften", írta a Kommerszant.
Más sajtóbeli latolgatások szerint a Gazprom egyszerűen azért nem szerezhette meg a Tomskneftet, mert Vlagyimir Putyin elnök egyensúlyra törekszik a két állami ellenőrzésű energiaóriás között, és nem akarja, hogy a Gazprom, amely jóval nagyobb a Rosneftnél, tovább gyarapodjon.
Csak ketten pályáznak a Yukos eszközeire
Kína felé fordul az orosz Rosneft
Kitermelésének növekedésére számít a Rosneft
MTI