.jpg)
Több technikai elemző vizionálja most a rövid időn belül második csúcstámadást (május 14-én 1.250 $, majd június 8-án 1.252 $) követő korrekcióban a jelét annak, hogy aktuálisan hiányzik az a masszív erő az árfolyamból, ami az 1.300-as szintek gyors eléréséhez lenne szükséges, és elképzelhetőnek tartják az árfolyam elhúzódó oldalazását. A rövidtávú prognózisban érdemes figyelembe venni azt is, hogy mostanság az arany a fedezeti alapok és a valutaspekulánsok kedvelt játékszerévé is vált. Márpedig az ő kezükben extrém mértékben képes elszaladni az árfolyam néha mégoly irracionális irányba is. Hosszútávon azonban úgy tűnik, hogy semmi, még a spekulatív zsonglőrködések sem képesek háttérbe szorítani a klasszikus fundamentumok diktálta irányt. Ilyen az árfolyamot fundamentálisan befolyásoló tényezők az ékszeripari kereslet, az indiai, kínai, török és közel-keleti nemesfémimport volumene, a törtarany-recycling alakulása, a központi bankok aranyeladásai, a bányák termelési mutatói, az arany és a dollár árfolyamának jellemzően egymással ellentétes mozgása, csak hogy a legfontosabbakat említsük. Összefoglalóan, elég nagy valószínűséggel kijelenthető, hogy az arany árfolyama az elkövetkezendő 10 évben a kereslet és kínálat viszonyából fakadóan stabilan emelkedő tendenciát fog mutatni.
A forintban számított grammár néhány napja 9.600 forintos örökrekordot ért el, és most 9.400 forinton található. Egy év alatt 59%-kal, az év eleje óta pedig 38% százalékkal növekedett tehát a vagyona annak, aki idehaza aranyban helyezte el megtakarításait. A jelenlegi forintban számított árszint nem utolsó sorban a hazai valuta közelmúltban bekövetkezett gyengülését is tükrözi, hiszen közismert, hogy egy magyarországi aranypiaci befektetés hozamát, nem csak az aranyár, de egyidejűleg a forintnak a dollárral szembeni árfolyama is befolyásolja. Mivel valószínűsíthető, hogy rövidtávon erősebb szintre kapaszkodik a magyar fizetőeszköz, a forintban számított aranyárfolyam csökkenhet. Ezért megfontolásra ajánljuk most az aranybefektetéssel elért hozam realizálását, majd 9.000, 8.000 és 7.000 forintos limit megbízással a visszatérést a piacra.
A megrendelt befektetési aranyak kiszállítását illetően továbbra is feszült a helyzet a fizikai arany piacán. Az érmeformában elérhető arany gyártását nem győzik a világ pénzverdéi. Többségük az 1 unciás méretre koncentrál és a ˝, ź, 1/10 és 1/20 unciások utánpótlását az őszre halogatja. A 250 és 1.000 gramm közötti aranyrudaknál lassan normalizálódnak a viszonyok, de még itt is számolni kell kb. 10 napos szállítási idővel. A befektetőknél legnépszerűbb 1 uncia és 100 gramm közötti tartományban is változatlanul akadozik a szállítás, de lassan talán már látni a fényt az alagút végén.
Privátbankár - Zsiborás Gergő