.jpg)
A legnagyobb mértékben azokban az ágazatokban szűnhetnek meg állások, amelyek nagy munkaerőigénnyel rendelkeznek, és elsősorban magyar alapanyagot használnak. Ez alapján idén különösen nehéz helyzetbe kerülhetnek az építőiparban, az egyéb gépgyártásban, valamint a kiskereskedelemben dolgozók.
A Knaus nagyoroszi lakókocsigyára 150 dolgozójától válik meg márciusban - tájékoztatta Botka József, a kft. ügyvezető igazgatója. A Nógrád megyei gyár ugyan eddigi legjobb évét zárta 2008-ban, szeptemberben mégis leállt a termelés, mert a német anyacég csődje után a gyár nem kapott megrendelést. A dolgozóknak jelezték, hogy ha lesz pluszmunka, behívnak embereket, akár néhány hónapos, szerződéses munkára is. |
Adamecz Anna hozzátette: az Ecostat 2,4 százalékos GDP-visszaesés mellett becsülte meg az állásvesztők számát, azonban egy ennél nagyobb GDP-csökkenés miatt még több ember veszítheti el munkahelyét 2009-ben.
A munkahelyek megőrzésére idén 66 milliárd forint áll a kormány rendelkezésére - mondta Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszter, aki Parragh Lászlóval, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnökével tartott közös tájékoztatót, amelyen a képzési, átképzési programokat ismertették.
Szűcs Erika szerint a munkahely megőrzésre szánt 66 milliárd forintból 10 milliárd forint uniós forrás, amely kifejezetten a személyi szolgáltatási munkakörre, illetve annak képzési feladataira fordítható. A szociális és munkaügyi miniszter elmondta: ma az álláskeresők közel fele 8 általánossal sem rendelkezik.
A Regionális Fejlesztési és Képzési Bizottságok (RFKB) által készített programokat egy 12 ezer céget felölelő kutatásra alapozták, amelynek alapján 101 szakképesítés került a kiemelt kategóriába - mondta Parragh László. A kamara elnöke szerint a szakképzést már a 9. és a 10. osztályban el kell kezdeni, a 11. osztályban a tanulóidő 70 százalékát, a 12. osztályban 80 százalékát konkrét munkahelyen kell eltölteniük a tanulóknak.
A felmérésben szereplő hiányszakmák közül az ács, állványozót említette első helyen Parragh László, majd a gépi forgácsolót, a géplakatost, a hegesztőt, a péket és a cukrászt.
Arra a kérdésre, hogy az Ecostat által most előrejelzett 100 ezer munkahely elvesztése reális-e, Parragh László igennel felelt, bár véleménye szerint a gazdasági visszaesés mértékét ma igen nehéz megjósolni.
Szűcs Erika úgy fogalmazott: a kormány képes lenne az esetlegesen bekövetkező 100 ezer munkanélküli ellátását, átképzését megoldani, de szerinte ma igen nehéz megbecsülni a munkaerőpiac jövőbeni alakulását. Példaként hozta fel, hogy februárban a csoportos létszámleépítési bejelentések száma nem emelkedett.
A BorsodChem felfüggesztette a csoportos létszámleépítést
A munkaerőn spórolnak a cégek
Újabb elbocsátásokat jelentettek be
MTI