A lakosság 54 százaléka támogatna egy "vegyes" egészségbiztosítási modellt, amelyben megmarad az állami biztosító, és aki akar, szerződhet magánbiztosítóval - derült ki a kutatásból. (A Medián február végén készített kutatása is hasonló támogatottságot mért ennek a modellnek, igaz, akkor még valamivel többen voltak azok, akik kizárólag a magánbiztosítók versenyén alapuló elgondolás mellett "voksoltak".)
Mint közölték: az eltelt két hónapban viszont 31-ről 37 százalékra nőtt azoknak az aránya, akik megtartanák a jelenlegi egységes állami egészségbiztosítási rendszert, főleg azért, mert a téma politikai felértékelődésével párhuzamosan a Fidesz szavazói a korábbinál nagyobb arányban sorakoztak fel emellett az elképzelés mellett. Az ilyen "átpolitizált" kérdéseknél általában a tapasztaltnál sokkal kisebb a különbség a kormánypárti és az ellenzéki szavazók véleménye között; mindkét oldalon többségben vannak a "vegyes modell" támogatói - olvasható a felmérésben.
Annyi mindenesetre bizonyos, hogy az alacsony iskolai végzettségűek körében azért alacsonyabb a támogatottsága a több-biztosítós modellnek, mert a válaszadók túlnyomó többsége saját bevallása szerint nincs tisztában azzal, hogy az mit is jelent. |
Viszont minél inkább érti valaki a két modell közötti különbséget, annál inkább támogatja a több-biztosítós rendszert, és a modellről szóló vitákat feltehetően nagyobb figyelemmel követték azok, akik eleve rokonszenveznek a piaci szereplők bevonásával, másrészt a részleteket egyáltalán nem ismerők valószínűleg inkább "mennek biztosra" és ezért támogatják inkább a jelenlegi rendszer megtartását - közli az elemzés.
Az SZDSZ a vegyes típusú biztosítási rendszer létrehozására vonatkozó elképzelését viszi az egészségügyi reform folytatásáról szóló vasárnapi lovasberényi koalíciós egyeztetésre - közölte a liberális párt frakcióvezető-helyettese. |
Vegyes biztosítási rendszert javasol az SZDSZ
Fidesz: többet kell fizetni a több-biztosítóért
A szegényeknek nem jut majd ellátás?
MTI