"A következő 20-30 évben a felmelegedés enyhítésére irányuló erőfeszítéseknek nagy szerepe lesz abban, hogy esély legyen alacsonyabb szinten stabilizálni az üvegházhatást kiváltó gázok kibocsátási mennyiségét" - olvasható az öt napi vita után péntek hajnalban elfogadott jelentés összefoglalójában, amelyet a mintegy kétezer tudóst tömörítő ENSZ-csoport és több mint 120 ország kormányzati küldötte ajánl a politikai döntéshozók figyelmébe.
A szöveg szerint igenis van esély a sikerre a globális felmelegedés elleni küzdelemben; rendelkezésre állnak azok a technikák, amelyek segítségével mérsékelhető az üvegházhatást okozó gázok - elsősorban is a fosszilis tüzelőanyagok elégetésével a levegőbe kerülő széndioxid - kibocsátása, és ezzel az éghajlati zavarok elhárítása, de a siker eléréséhez azonnali cselekvésre van szükség: 2050-ig 50-85 százalékkal kell csökkenteni a széndioxid-kibocsátást.
Veszélyben a világ leggyönyörűbb helyei - képek |
A jelenlegi erőfeszítések arra irányulnak, hogy a globális felmelegedés ne haladja meg a 2 Celsius-fokot. Egy ilyen fokú felmelegedés is mintegy kétmilliárd embert érintő vízhiányt idézne elő 2050-ig, s a Földön élő fajok 20-30 százalékának kipusztulásához vezetne, de nem következne be ennél sokkal súlyosabb globális katasztrófa. E limit eléréséhez a jelentés szerint mindössze a világon előállított bruttó hazai termék 0,12 százalékával egyenértékű ráfordítás szükséges a jelentés összeállítói szerint.
A bangkoki tanácskozásról távozó küldöttek elégedetten állapították meg: úgy tűnik, a tudomány győzelmet aratott a politika felett, mert nagy nehezen a kínai küldöttség és a Pekinget támogató országok is áldásukat adták arra, hogy a szöveg a széndioxid-kibocsátás radikális visszafogását ajánlja. Kína azzal érvelt, hogy a túlzott emisszió-csökkentés lelassíthatja gazdaságának szédítő ütemű - az idei első negyedévben a 11 százalékot egy tizedponttal meghaladó - növekedését.
2020-ra nem lesz sarkvidéki jég?
Klímabarát élelmiszerek - Svédországban már jelölik
Finn rémálommá vált a klímaváltozás
Eltűnik a hó a Kilimandzsáróról
Mit hoz a klímaváltozás? Jót-rosszat egyaránt
MTI