AB: törvénysértő a miskolci távhőrendelet
Törvénysértés miatt megsemmisítette az Alkotmánybíróság (Ab) Miskolc megyei jogú város közgyűlésének azt a rendelkezését, amely megtiltotta a rendszerről való leválást a távhőszolgáltatással ellátott épületeknél - közölte az MTI-vel a testület sajtófőnöke pénteken.
Sereg András a még hétfőn hozott döntéssel kapcsolatban elmondta: a megsemmisített rendelkezés a Magyar Közlönyben történő közzétételének napján, csütörtökön vesztette hatályát.
A megsemmisített rendelkezés kimondta: „az épületek fűtéséből származó levegőszennyezés növekedésének megakadályozása érdekében a távhőszolgáltatással ellátott épületeknél a távhőszolgáltatási rendszerről való leválás és ezen épületek vagy épületrészek más, kis hőteljesítményű kazánokkal történő fűtése nem engedélyezhető”.
Sereg András felidézte: az ügyben a megyei közigazgatási hivatal vezetője fordult az Alkotmánybírósághoz, miután a képviselő-testület nem adott helyt törvényességi észrevételének. Az Ab megalapozottnak találta az indítványt. Az alkotmánybírák a határozat indokolásában rámutattak: az önkormányzat rendelete nem lehet ellentétes magasabb színtű jogszabállyal. A távhőszolgáltatás biztosítása olyan helyi közfeladat, amely törvényi szabályozás alatt áll. Erre tekintettel az önkormányzat rendeletalkotási szabadsága korlátozott, a képviselő-testületet csak a törvény felhatalmazása alapján, a törvények keretei között illeti meg a szabályozás joga.
Az Ab szerint a törvény rendeletalkotási felhatalmazást tartalmazó rendelkezései alapján a képviselő-testületnek arra nincs felhatalmazása, hogy rendeletében kötelezővé tegye a távhőszolgáltatás igénybevételét, és megtiltsa a távhőszolgáltatási rendszerről történő leválást.
Sereg András tájékoztatása szerint az Alkotmánybíróság döntése során felhívta a figyelmet arra, hogy a távhőszolgáltatás - különösen a lakossági felhasználók tekintetében - természetes monopolhelyzetet élvező szolgáltatás, ezért a távhőszolgáltatás szabályozásában kitüntetett szerepe van a fogyasztók védelmének. Hozzátette: a távhőszolgáltatásról szóló törvény a felhasználó jogaként szabályozza az általános közüzemi szerződés felmondását azzal, hogy részletesen szabályozza a felmondás feltételeit, ezzel biztosítva azt, hogy a szerződés felmondása más felhasználók jogait ne korlátozza, azok tulajdonában kárt ne okozzon, illetőleg ne veszélyeztesse a szolgáltatói és a felhasználói rendszer zavartalan működését.
63 milliárddal segítik, hogy melegünk legyen
Távfűtés: 23 ezerrel kevesebb lesz az idei számla
A mai energiaárak mellett már nem elég a szigetelés
MTI