.jpg)
Gyurcsány előjött a farbával
Gyurcsány Ferenc hétfőn a Parlamentben ismertette a kormány elképzeléseit, amelyek között szerepelt az szja alsó kulcsának 1 százalékpontos emelése, a munkát terhelő járulékok 5 százalékpontos csökkentése, az alsó szja kulccsal adózó sáv kiszélesítése, a különadó eltörlése és a kedvezmények szűkítése. A PwC adószakértője úgy vélte: az adórendszer átalakítása csak korlátozottan javítja az ország versenyképességét. Jelentős versenyelőny akkor lenne elérhető, ha csökkenne a teljes adóteher, amely jelenleg a GDP 44,9 százalékára rúg Magyarországon. Összehasonlításképpen Csehországban 39,9 százalék, Szlovákiában 31,7 százalék, Lengyelországban pedig 38,9 százalék a mutató értéke - tette hozzá.
Az egyéni vállalkozók nem járnak jól
Horváthné Szabó Beáta, a PwC adótanácsadási üzletágának igazgatója egyértelmű pozitívumként értékelte a munkaerő terheinek csökkentését, hozzátéve, hogy a lépés szükségességéről már régóta konszenzus uralkodott a szakmában.
A PwC igazgatója konzervatívnak nevezte az adóreformot abban az értelemben, hogy míg a lazítások egy része a tervek szerint csak 2010. január 1-től lép majd életbe, addig a szigorítások mindegyike már 2009 júliusától hatályos lesz. Horváthné Szabó Beáta a munkatársaival elvégzett első számítások alapján úgy vélte, hogy az adóváltozások az evá-t fizetőket kedvezően, míg az egyéni vállalkozókat negatívan érinti, hozzátéve azonban, hogy egyelőre nagyon sok a kérdőjel a tervezet kapcsán.
Lőcsei Tamás adótanácsadó cégtárs egyebek közt arról beszélt, hogy a jelenlegi cafeteria rendszer és a különadó a mérleg egy-egy serpenyőjében van: várhatóan vagy együtt maradnak, vagy mindkettőt eltörlik. A megoldás politikai döntés kérdése, hiszen a cafeteria rendszer a szegényebb rétegeknek kedvez, míg a különadó a leggazdagabb réteget sújtja.
Lőcsei Tamás a jövedéki adó növeléséről elmondta, hogy az várhatóan a feketepiac megerősödése irányába fog hatni, akárcsak a 250 ezer forintos készpénzfizetési limit várható eltörlése. Mindezek miatt fokozott ellenőrzés szükséges - tette hozzá.
Az IMF támogatása most aranyat ér?
Az IMF-nek tetszenek a tervek
Fontos stabilizáló tényező, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) támogatja a magyar adóterveket, írta keddi elemzésében az egyik vezető londoni gazdasági előrejelző csoport, amely szerint Magyarország még az idén az euróövezet előtt kötelező ERM-II. árfolyamrendszer tagja lehet.
A Kelet-Európára szakosodott Wood & Co. tanácsadó és elemző ház felidézi, hogy James Morsink, az IMF küldöttségének vezetője előző nap üdvözölte a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök által ismertetett adómódosítási terveket. A londoni cég szerint amíg teljes részleteiben nem válnak ismertté a kormány közkiadási tervei, addig nem lehet teljes bizonyossággal kizárni annak kockázatát, hogy nem sikerül a magyar államháztartási hiányt a 3 százalékos GDP-arányos határ alatt tartani. Ám ha a magyarországi recesszió a vártnál is mélyebbnek bizonyulna, a Wood & Co. szerint az IMF közbelépne, és szükség esetén megemelné a gazdaság támogatására szolgáló készenléti keretet.
A ház az elemzésben a forint és a magyar pénzügyi rendszer stabilizálása felé tett fontos lépésnek nevezte, hogy az IMF-küldöttség támogatta a magyar adóreform-terveket. A cég londoni szakértői ugyanakkor azt is valószínűsítik, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) rövid távon csak "nagyon lassú" ütemben folytatja a pénzügypolitikai enyhítést, mindaddig, amíg a forint erőre nem kap.
A forint visszaerősödik, jöhet az ERM II
A Wood & Co. szerint a forint vissza fog erősödni, különösen a második félévtől, és megvan a lehetőség arra, hogy Magyarország az idén, "de legkésőbb jövőre" az ERM-II. tagja legyen.
A cég már egy korábbi - e hónap elején kiadott - londoni előrejelzésében is azt írta, hogy jóllehet a legközelebbi jövőben az euró forintárfolyama elérheti a 310-et, de utána a forint fokozatos visszaerősödése várható, a továbbra is magas jegybanki kamat, a megfontolt adóreformokhoz nyújtott, erősödő IMF-támogatás és a potenciális magyar ERM-II.-tagság kilátásának hatására. A ház abban az elemzésben három hónapos távlatra 295, félévi távlatra 285, éves távlatra 270 forintos átlagos euróárfolyamot jósolt.
London komolyan gondolja: 2013-ban jöhet az euró
A közeljövőbeni magyar ERM-II.-tagságot más nagy londoni házak sem zárják ki. A Goldman Sachs pénzügyi szolgáltató londoni szakértői nemrégiben szintén azt jósolták, hogy Magyarország az idén csatlakozhat az átváltási rendszerhez, és 2013-ban bevezetheti az eurót.
A Wood & Co. kedden Londonban kiadott elemzésében maga is kedvezőnek nevezte az adóterveket, azt írva: a foglalkoztatás adóterheinek csökkentése és az adórendszer egyszerűsítése hosszú távon pozitív hatású lesz, mivel a magyar gazdaság szerkezeti hiányosságai közül orvosol néhányat. A forgalmi és a jövedéki adók emelése hozzávetőleg 3 százalékponttal emelheti az éves szintű inflációt, amely a jövő év elején átmenetileg elérheti az 5-6 százalékot, ez azonban nem fogja befolyásolni az MNB pénzügypolitikáját, áll az elemzésben.
Gyurcsány lenyúlja Orbán ötleteit?
Két hét alatt megbukott két új adószabály
Gyurcsány: aki hazafi, az adót is fizet
Gyurcsány: rajta emberek, ne féljünk!
Gyurcsány stílust tévesztett
Elemzők szerint jól beszélt Gyurcsány, csak keveset
Simor nem örül, hogy gumiasztalon van a forint - tenni is fog ellene
Gyurcsány nélkül is padlóra került a forint
MTI