Alkotmányellenesnek és nemzetközi egyezményekkel is ellentétesnek tartja a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) a kormánytisztviselők jogállásáról szóló törvénytervezet, mert az lehetővé tenné a köztisztviselők indoklási kötelezettség nélküli elbocsátását.
A SZEF azt kéri az Országgyűléstől és a házelnöktől, hogy ne fogadják el a „statáriális” gyorsasággal tárgyalt javaslatot.
Az érdekképviseletek vezetői csütörtöki budapesti sajtótájékoztatójukon úgy fogalmaztak: minden kormányzatnak nyugodt, feszültségmentes munkavállalói körre van szüksége. A változtatással azonban kidobják a szakértelmet, és „egy nagyon durva politikai zsákmányrendszer bevezetése” történhet.
Abban az esetben, ha az Országgyűlés jövő hétfőn mégis elfogadja a törvényjavaslatot, alkotmányos normakontrollt kérnek, de az esetleges sztrájklehetőséget sem vetik el - hangoztatták.
Fehér József, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének főtitkára úgy fogalmazott: nemcsak az időzítés, hanem a módszer is meglepő számukra, ugyanis egyáltalán nem egyeztettek az érdekképviseletekkel, pedig a törvény nemcsak a célzott kört, a 8-10 ezer kormánytisztviselőt, hanem a 65 ezer fős köztisztviselői réteget is érinti.
Kijelentette: nincs szükség erre a törvényre, ugyanis a jelenlegi szabályok kellő mozgásteret biztosítanak a személyi feltételek változtatásához. Véleményük szerint a javaslat nemzetközi egyezményt sért, diszkriminatív, bonyolítja és nem egyszerűsíti a bürokratikus rendszert, holott éppen az ellenkezőjét akarják elérni, és ez rossz bemutatkozása az alakuló kormánynak.
Úgy vélik, ha indoklás nélkül fel lehet menteni egy 20 év alatt kiképzett, bizonyított, és a kormányoktól függetlenül, esküjét teljesítő dolgozót, akkor a kormánytisztviselők a mindenkori politikai rendszernek lesznek kitéve. Pedig azt kellene elérni, hogy a választások előtt a köztisztviselők ne gondoljanak rettegve arra, mi lesz velük. Hagyni kell őket dolgozni, mert ők nem politikai, hanem szakmai munkát végeznek - fogalmazott Fehér József.
Bárdos Judit, a Belügyi és Rendvédelmi Dolgozók Szakszervezetének főtitkára azt mondta: a törvényjavaslatban épp a lényegről, a szakmaiságról nincs szó. Az új jogszabály meggyorsítaná az elbocsátást, de a másik oldalon megszigorítja a távozást. Véleménye szerint a törvény azt sugallja: a közszolga pótolható.
A hét kérdése: Ön támogatja a kettős állampolgárságot? Szavazzon!
|
A Fidesznek alapvető célkitűzése a közigazgatás és a politika világának szétválasztása, amelyet azonnal meg kell valósítani - mondta a párt szóvivője Gúr Nándor csütörtöki sajtótájékoztatójára reagálva, amelyen az MSZP-s politikus közölte: pártja azt javasolja, még ne döntsön a Ház a kormánytisztviselők jogállásáról szóló törvényjavaslatról. Szijjártó Péter budapesti tájékoztatóján hangsúlyozta: a szocialisták hangzatos vádjai semmi más célt nem szolgálnak, mint hogy megpróbálják elfedni azokat a hibákat, amelyek abból a korábbi rossz döntésükből fakadnak, hogy megszüntették a közigazgatási államtitkári posztot. A Fidesz azonban ezt most visszaállította. A közigazgatási életpályamodell hiánya és a politika rátelepítése a közigazgatásra ugyanis gyakorlatilag lehetetlenné tette, hogy a közigazgatásban a lehető legkiválóbb emberek szolgáljanak - mondta.
Rámutatott: mindenkinek az az érdeke, hogy a lehető legrátermettebb emberek dolgozzanak a közigazgatásban, ezért indokolatlan az is, hogy különböző szabályokkal bebetonozzák a közigazgatásban dolgozókat a pozícióikba.
A szakszervezetek kritikájára Szijjártó Péter úgy reagált: Magyarországnak nincs egy elvesztegetnivaló pillanata sem, a lehető leggyorsabban kell ezeket a jogszabályokat a parlamentnek megalkotnia.
A szóvivő kommentálta a csütörtöki kormányszóvivői sajtótájékoztatót is, és azt mondta: hamisak azok a kormányzati megnyilatkozások, amelyek arról szólnak, hogy Magyarország elindult kifelé a gödörből.
MTI